Ta on olnud ajaloo näitelaval erakordselt raskelt mõistetav figuur. Tema moraalne korruptsioon on väljaspool kahtlust. Ta oli varjamatu valetaja ja petis. Ta mitte ainult ei võtnud, vaid ka andis altkäemaksu nendele, kellega pidas läbirääkimisi. Võimul püsimise nimel vahetas ta ilma nähtavate süümepiinadeta poliitilisi põhimõtteid. Ta oli ka vähemalt tehniliselt süüdi riigireetmises, sest pidas salaja läbirääkimisi oma riigi avalike vaenlastega.
Need sõnad haakuvad teisipäeval Edgar Savisaarele esitatud korruptsioonikahtlustusega ja teda varemgi saatnud skandaalidega, kuid kirjeldavad ajalooürikutele tuginedes hoopis Prantsusmaa riigimeest ja diplomaati Charles-Maurice de Talleyrandi.
Sellele silmapaistvale prantslasele omistatakse ka mõttearendus, et pärast raha leiutamist pole vaja pead murda, kuidas saadud eeliste eest oma tänu väljendada.
Kahjuks tundub altkäemaksu andmine Tallinnas kuuluvat lahutamatu osana linnamajanduse juurde. Alles paar aastat tagasi lõppes Ivo Parbuse kohtusaaga, mille tulemusel pandi paari linnaosa ametnikud Rootsi kardinate taha, sest nad olid osalenud planeeringutega seotud ebaseaduslikes rahatehingutes.
Edukad ettevõtjad oskavad raha lugeda mitte üksnes tuhandete eurode, vaid ka sentide kaupa. Kui ettevõtjatele esitatud kahtlustused Savisaarele altkäemaksu andmises peavad paika, siis julgen arvata, et neil polnud oma äri edendamiseks paremat lahendust.Näib, et altkäemaksudel põhinev asjaajamine ei ole Tallinnast pärast Parbuse karistamist kadunud, vaid nihkunud hoopis kohaliku võimu kõrgeimale tasandile. Võib muidugi arutleda, et nii laia haardega meestel nagu Aleksander Kofkin, Hillar Teder, Vello Kunman ja Aivar Tuulberg ei sobinudki asju ajada mingi väikese ametnikukesega, vaid otse linnapea endaga.
Väited, et Savisaarele esitati kahtlustus Tallinna Sadama korruptsiooniskandaali summutamiseks ja kaitsepolitsei uurimise tellis IRL, kõlavad kohatuna. Mees, kes on enda sõnul puhas nagu prillikivi, ei peaks sellist juttu taluma.
Korruptsioon ei tähenda üksnes võimumeeste omavahelisi ebaseaduslikke kokkuleppeid, vaid see kahjustab tavakodanike huve, takistab üldise jõukuse ja heaolu suurendamist. Korruptsiooni tõttu ehitatakse maksumaksja raha eest viletsamaid teid, makstakse ühiskondlike hoonete ehitamise eest ebamõistlikult suuri summasid. Majandusliku koostöö ja arengu organisatsiooni OECD hinnangul on just korruptsioon suurim oht sotsiaalmajanduslikule arengule.
Altkäemaksu võtmises kahtlustatav Savisaar ei seisa ajaloo näitelaval kõrvuti sugugi vaid ühe ammu surnud prantslasega. Tänavu septembris vahistati Rumeenia pealinna Bukaresti linnapea Sorin Oprescu, keda kahtlustatakse «kümnise» võtmises linnaga lepinguid sõlminud ettevõtetelt.