Galerii: Savisaare ametist kõrvaldamise arutelu lükkus homsesse, Kallo osas tuleb määrus reedel

Riigiprokurör Laura Vaik esitas Harju maakohtule taotluse Tallinna linnapea Edgar Savisaare ning volikogu esimehe Kalev Kallo ametist kõrvaldamiseks. Savisaare ametist kõrvaldamise arutamine lükkus homsele, kuivõrd tema advokaadid pole saanud prokuratuuri taotlusega tutvuda. Kallo osas arutas kohus taotlust täna ning teeb selles määruse reedel.

Savisaare advokaatidele Oliver Nääsile ja Üllar Talvistele anti aega taotlusega tutvuda, mistõttu lükkus arutelu homsele edasi.

Kallo ametist kõrvaldamise taotlus vaadati täna läbi ning määrus selles tuleb reedel. Kalev Kallo kaitsja, vandeadvokaat Kristi Rande ütles ERR-i uudisteportaalile, et tema hinnangul on prokuröri taotlus Kallo ametist kõrvaldamise kohta põhjendamatu ja alusetu. 

Riigiprokuratuuri pressiesindaja Ilmar Kahro ütles ERR-i uudisteportaalile, et prokurör taotleb ametist kõrvaldamist kriminaalmenetluse seadustiku paragrahvi järgi, mis käsitleb kahtlustatava ametist kõrvaldamist.

Seaduse järgi kõrvaldatakse kahtlustatav ametist prokuratuuri taotlusel ja eeluurimiskohtuniku määruse või kohtumääruse alusel, kui ta võib ametis olles jätkuvalt toime panna kuritegusid või tema edasitöötamine võib kahjustada kriminaalmenetlust.

Vaik: prokuratuur on kogunud piisavalt asitõendeid, mis kahtlusi kinnitavad

Riigiprokurör Laura Vaik ütles "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et ta ei soovi kohtule esitletud taotluse sisu avaldada, sest prokurör ei soovi kohust otsuse tegemisel mõjutada.

"Taotluse arutlemine lükkus homsesse, kuna Edgar Savisaare kaitsja ei saanud kahetsusväärsel kombel prokuratuurist kätte taotlust, mille prokuratuur edastas," selgitas Vaik, kes tunnistas, et saatis kaitsjatele vale dokumendi, viidates töödokumendile, mis täna läbi advokaat Üllar Talviste jõudis meediasse. 

"Seda ei saa isegi dokumendiks nimetada, sest need on märkmed ja nende pinnalt nüüd teha otsus kriminaalasjas kogutud tõendite kohta on küll liiast," väitis Vaik, kes märkis, et kriminaalasjaga seotud menetlus kestab pikka aega ning selle käigus riigiprokuröri sõnul kogutud palju tõendeid, mis esitatud kahtlustusi kinnitavad.

Lisaks sellele rõhutas Vaik, et Savisaare otsus keelduda kaitsepolitseile ütluste andmisest ei mõjuta kohtuprotsessi. "Kahtlustataval on õigus mitte anda ütlusi ja seda õigust me austame," sõnas riigiprokurör Vaik. Samuti ei plaani prokuratuur paluda kohtult kahtlusaluste vahistamist, kuid isikutel on keelatud elukohast lahkuda.

"See tähendab, et kui isik soovib kauemaks kui kolmeks päevaks elukohast lahkuda, siis tuleb eelnevalt küsida menetleja luba. 

Kaitsepolitsei pidas eile kinni Tallinna linnapea ja Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare, keda kahtlustatakse korduvas altkäemaksu võtmises.

Savisaarele altkäemaksu andmises kahtlustatakse ärimees Alexander Kofkinit, Porto Franco OÜ suuromanikku Hillar Tederit, ehituskontserni Rand & Tuulberg suuromanikku Aivar Tuulbergi ja Silikaat Grupi omanikku Vello Kunmanit.

Endine tipp-poliitik ja praegune Silikaat Grupi nõunik Villu Reiljan on kahtlustatav Savisaarele altkäemaksu andmise vahendamises ja Tallinna linnavolikogu esimeest Kalev Kallot kahtlustatakse kaasaaitamises altkäemaksu andmisele ja võtmisele.

Riigiprokuratuur teatas eile, et kahtlusaluste vahistamise taotlemist ei peeta praeguses staadiumis vajalikuks.

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon pöördub õiguskantsleri poole

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon pöördub õiguskantsleri Ülle Madise poole taotlusega algatada põhiseaduslik järelevalvemenetlus seoses riigiprokuratuuri taotlusega kõrvaldada ametist Tallinna linnapea Edgar Savisaar ja linnavolikogu esimees Kalev Kallo.

Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson ütles, et põhiseadus sätestab, et rahvas on kõrgema võimu kandja ning rahvas on valimistel andnud volikogule mandaadi.

"Rahvalt mandaadi saanud volikogu on valinud esimehe ning linnapea,” toonitas Simson, kes lisas, et ollakse olukorras, kus kahtlustuse esitamise kaudu kasutatakse kriminaalmenetluse seadustiku paragrahvi 141, et rahva mandaat tühistada.

"Meie hinnangul ei ole selline olukord kooskõlas põhiseadusega," sõnas Simson, kes märkis, et tema hinnangul on tekkimas olukord, kus uurimisorganid võivad tühistada valimistulemuse.