Savisaar: olen puhas nagu prillikivi

Eile korruptsioonikahtlustuse saanud Keskerakonna esimees ja Tallinna linnapea Edgar Savisaar osaleb täna Tallinnas Poska majas toimuval linnavalitsuse istungil ning andis kümme minutit kestnud pressikonverentsi, kus nimetas kahtlustust absurdseks.

Savisaar ütles ajakirjanikele, et on puhas nagu prillikivi. Tema sõnul ei ole asi kaitsepolitseis, kes on lihtsalt tööriist, vaid töö tellijas, kelleks on tema hinnangul Isamaa ja Res Publica Liit (IRL). Ta avaldas arvamust, et IRL on sedavõrd nurka aetud, et püüab mis tahes vahenditega poliitilist maastikku segamini paisata.

Rääkides altkäemaksu võtmise kahtlustusest, ütles Savisaar, et kirjutas eile ka ülekuulamisprotokolli, et peab seda absurdseks. Küsimusele oma võimalikust tagasiastumisest vastas ta, et alles alustab seda võitlust.

Savisaare hinnangul on kolm põhjust, miks selline olukord on tekkinud ja miks ei tule sellest välja midagi peale ajaleheartiklite. «Selge on see, et Eesti poliitikat vähegi tundvad inimesed saavad hästi aru, miks Savisaart praegu rünnatakse,» ütles ta. «Esimene põhjus on see, et ma olengi tagasi poliitikas ja ma olen mitte lihtsalt poliitikas tagasi, vaid täie rauaga ja kui vaja, siis ka kahe jalaga,» rääkis Savisaar, kelle sõnul erineb tema poliitika oluliselt sellest, mida ajavad need, kes annavad kaitsepolitseile ülesandeid.

Teiseks leidis ta, et Toompeal võimu juures olev seltskond ei suutnud muudmoodi varjata megavargust Tallinna Sadamas, mistõttu võeti appi isiklik rünnak, mis on ka varem aidanud skandaale peita või summutada. «Kolmas põhjus, millest see tingitud oli – ja seegi ei ole kellelegi uudis –, on see, et läheneb Keskerakonna kongress, 15. kongress, juubelikongress,» märkis Savisaar, kelle hinnangul soovitakse skandaaliga erakonda kõigutada.

Eile hommikul kinni peetud Savisaarele esitati kahtlustus korduvas altkäemaksu võtmises. Kahtlustuse kohaselt võttis Savisaar sel ja eelmisel aastal korduvalt altkäemaksu varade ja soodustustena nii enda kui ka Keskerakonna kasuks kokku mõnesaja tuhande euro väärtuses.

Karistusseadustik näeb altkäemaksu korduva võtmise eest ette ühe- kuni 10-aastase vangistuse.

Kahtlustus esitati eile veel kuuele inimesele, kel lasub kahtlus altkäemaksu andmises, vahendamises ja nii altkäemaksu andmisele kui võtmisele kaasaaitamises. Kahtlustuse said Porto Franco OÜ suuromanik Hillar Teder, Silikaat Grupi omanik Vello Kunman, tema nõunik ja endine tipp-poliitik Villu Reiljan, ehituskontserni Rand & Tuulberg suuromanik Aivar Tuulberg ning ettevõtja Alexander Kofkin. Samuti sai kahtlustuse Tallinna linnavolikogu esimees, Keskerakonda kuuluv Kalev Kallo.

Riigi peaprokurör Lavly Perling ütles eile pressikonverentsil, et kahtlustus käsitleb nelja kuriteoepisoodi, mis puudutavad rendilepingu põhjendamatut pikendamist ja selle eest hüvede saamist, puuduva ehitusloaga seotud ehitustööde jätkamist ja selle eest lubatud vara, kruntide vahetamist ja selle eest lubatud hüvitist ning hankemenetlusega seotud episoodi ja selle eest vara saamist.

Mullu juunis algatatud kriminaalmenetluse käigus toimusid eile läbiotsimised kõigi kahtlustatavate töö- ja elukohtades.