Ott Lumi: Savisaar suudaks endale märtri rolli ehitada

Suure tõenäosusega ei teki Keskerakonna kongressil novembris esimehe valimiste osas tugevaid alternatiivseid kandidaate, leidis poliitikavaatleja Ott Lumi. Välistada ei saa ka seda, et Savisaar isiklikult poliitikuna toetust tugevdab.

Vaadates Keskerakonna liikmete retoorikat ja seniseid väljaütlemisi, võib järeldada, et parteisiseselt ei ole tekkinud suurt leeride vastasseisu, rääkis Lumi Vikerraadio saates "Uudis+". Niisamuti võivad tema hinnangul Keskerakonna võimuladviku väited viidata sellele, et novembris toimuva erakonna kongressi eel ei ole paista suuri muutusi. Lumi möönab, et eilsed ütlused tehti pigem lühikesest perspektiivist vaadatuna ning ilmselt pisikeses šokiseisundist ootamatult tekkinud olukorras.

"Ma ei oleks ise väga optimistlik selles osas, et näeme tohutuid opositsioonilisi seisukohavõtte," ütles Lumi.

Lume sõnul on tavaline, et rünnaku alla sattudes leitakse erakonna siseselt tugevam üksmeel. "Tegemist on põhimõttelise küsimusega ja kaalul on selle erakonna poliitiline kapital väga eksistentsiaalselt. Seda enam võime näha seda, et pigem suudab erakonna n-ö tsentraalne võimukese enda ümber inimesi konsolideerida. See oleks loogiline eeldus," lausus Lumi.

Rääkides erakonna senisest retoorikast, kuna äsja on lahvatanud ka teine suur korruptsiooniskandaal Tallinna Sadamas, ei ole parteil raske välja käia vastuargumenti "teised teevad ka." Niisamuti võib aimata, miks võib osa avalikkusest pidada tõeks Savisaare väidet, et tema skandaal on tekitatud Sadamas toimuva summutamiseks.

"Kes ei tea, kuidas Eestis õiguskaitse organid töötavad ja et nad on ikkagi poliitikast sõltumatud, võib see tunduda ka usutav. Ma ei tahaks küll venekeelse auditooriumi aspekti üle rõhutada, seda on ehk liialt võimendatud. Aga see osa Keskerakonna toetajatest, kes elab idanaabri meediaruumis - nende jaoks on ju harjumuspärane, et korruptsioonisüüdistusi püstitatakse või ka tähtsaid uurimusi lõpetatakse otseselt poliitiliste liidrite näpunäidete järgi," selgitas Lumi.

Poliitikavaatleja sõnul on Keskerakond alati positsioneerinud end pigem opositsionäärina ja ülekantud tähenduses ka süsteemivälise jõuna. Seegi muudab nende senised väited skandaali tekkimise põhjustest usutavaks.

Lumi on kindel, et poliitikud, kes püüavad eesti keelt kõnelevate valijate hääli, peavad nüüd tugevalt järele mõtlema, kuidas skandaal nende edukust mõjutab. Ülejäänud, suurem osa valijatest ei pruugi aga lojaalsust murda.

"Personaalselt suudab Edgar Savisaar endale ehitada Eesti poliitikas tugeva märtri oreooli. Kuigi, ratsionaalne mõistus tõrgub seda uskumast, aga mõeldes puhtalt propaganda kategoorias, ei saa seda välistada," tõdes Lumi järgmistele kohalike omavalitsuste valimistele mõeldes.

Tegelikud jõujooned ja Keskerakonna tulevik sõltub aga tugevalt Keskerakonna riigikogu fraktsiooni liikmete valikutest - neid on aga keerukas hinnata, märkis Lumi.