Martin Helme: valitsusele sobib praegusel ajal selline suur skandaal

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) aseesimees Martin Helme tõdes, et Tallinna linna korruptsiooni juhtum on varjutanud kõik teised tänased tähtsad lood Eesti ühiskonnas ning valitsusele sobib praegusel ajal selline suur skandaal.

Martin Helme ütles ETV saates "Foorum", et seda, kas ta usub Edgar Savisaare süütust või mitte, ei ole küsimus. Tema sõnul soovib ta näha tõendeid.

"Ma olen nõus, et kui üks erakond on võimul liiga kaua, siis ta kipub korrumpeeruma. Ma kriipsutaks alla, et, ilma vandenõuteooriata, on selge, et Tallinna linna korruptsiooni lugu on varjutanud ära kõik teised suured lood Eesti ühiskonnas, muuhulgas Tallinna Sadama loo, muuhulgas selle sama otsuse samal päeval, kus Eesti valitsus kapituleerus immigratsiooniküsimuses. Tõepoolest sobib valitsusele praegusel ajal selline suur skandaal," rääkis ta.

Helme sõnul häirib teda ka kahepalgelisus praeguse juhtumi puhul ja viitas sellele, et prokuratuur nõuab Edgar Savisaare ja Kalev Kallo ametist tagandamist.

"Kui prokuratuur praegu lähe ja nõuab ametist tagandamist, ilma süüdistust esitamata, vaid ainult kahtlustusega, siis midagi taolist ei tehtud näiteks Keit Pentus-Rosimannusega, kes sai süüdistuse ja oli edasi välisminister, või näiteks Kristen Michaliga, kes oli pool aastat minister kui keris rahastamisskandaal. Kui täna Reformierakond valab krokodillipisaraid, et mida see kõik Eesti mainele teeb, siis see on tühisasi, kui meil on välisminister, kellel on süüdistus kaelas," arutles ta.

Helme hinnangul oleks samas tark samm, kui Edgar Savisaar astuks ametist tagasi, sest sellega võtaks ta nii enda, erakonna kui ka linnavalitsuse n-ö tule alt välja.

Helme lisas, et tema sõnul on hea, kui korruptsioonilood jõuavad kohtuni. "Aga ma tõesti tahaksin, et nad siis ka jõuaks kohtuni," ütles ta.

Tema hinnangul ei ole ka hea toon, kui kaamerate ees viiakse läbi tunde kestvaid läbiotsimisi nagu toimus eile Edgar Savisaare talus Hundisilmal.

"EKRE jaoks on see võõras mure, sest meie oleme küll puhas kui prillikivi ja meid härib nii Talliinna Sadama kui ka Tallinna linna korruptsioon - meil on nulltolerants mõlema suhtes - , aga kui näeme, et viiakse läbi suure sõuga läbiotsimised, mis tegelikult on alles õngitsemine ja selle käigus loodetakse leida materjale, millega süüdistuseni jõuda, siis see teeb murelikuks. Ma kordan: mina tahan näha, et sellega jõutakse süüdistuseni ja vähemalt mingis asmtes ka süüdimõistva otsuseni, siis ma võtan seda asja täiesti tõsiselt," rääkis ta.

"Aga kui juhtub nii, et paar nädalat on skandaal, paar kuud loksutatakse ja poole aasta pärast asi ära kukub, on meil tõesti väga tõsine probleem, sest siis on tõsiselt põhjust rääkida poliitiseeritud klapperjahist, kus protsess ise on karistus," ütles Helme.

Vaher: kapo ja prokuratuur ei too nelja episoodi niisama avalikkuse ette

Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) liige, riigikogu saadik Ken-Marti Vaher tuletas saates meelde, et sarnaselt praeguse Tallinna linnavalitsuse juhtumiga on Edgar Savisaar ka varasemate Keskerakonnaga seotud juhtumite puhul väitnud, et tegemist on olnud poliitilise tellimustööga.

"Võin lihtsalt öelda, et Eesti pole Põhja-Korea, kus riigijuhid otsustavad, kellele esitatakse süüdistus. Eesti on üha tugevnenud õigusriik," märkis ta ja lisas, et nii Tallinna Sadama kui ka linnavalitsuse juhtumid on kahetsusväärsed, kuid samas on hea, et need on välja tulnud.

Keskerakondlasest riigikogu liige Jaanur Karilaid tõdes, et eilsed ja tänased emotsioonid Keskerakonna sees on erinevad. Ta kinnitas, et Keskerakond täna ühtsem kui eile ja viitas täna ekslikult kaitsjatele saadetud ja seejärel avalikkusesse lekkinud riigiprokuröri Laura Vaigu töödokumendile.

"Täna, kui lekkis juhtivprokuröri sisedokument, mis toob välja, et kõik kahtlustused ei kannata kriitikat ja püsivad kanajalgadel, siis võin öelda, et Keskerakond on ühtsem kui eile," ütles Karilaid ja lisas, et Keskerakond on alati kahtlustustest välja tulnud tugevamana kui varem.

"Me tahame näha tõendeid. Nad alles otsivad kahtlustuste ja tõendite jaoks alust," märkis ta.

"Kui oleks valitsema jäänud eilse päeva emotsioon, siis oleks Edgar Savisaart tabanud ilmselt Helmut Kohli saatus. Aga tänane juhtivprokuröri töödokument näitab ära, et kahtlustused on kanajalgadel ja kui see nii on, siis see näitab, et me oleme demokraatiakriisis ja näitab seda, et meie uurimisorganites on poliitilised juhtmed sees. See ei tähenda, et seal pole missiooniga ja aateinimesi, aga sellised töödokumendid näitavad, et seal on poliitiline kallak väga tugev," rääkis Karilaid.

Ta tõdes, et korruptsioon on suur probleem ja selle väljajuurimisega tuleb tegeleda igal tasandil.

Ken-Marti Vaher kommenteeris, et lekkinud dokumenti võib tõlgendada erinevalt. Keskerakonnale annab see tema hinnangul võimaluse seada juhtum kahtluse alla.

"Arvan, et saame ebaselgusele kiiresti jälile järgnevate kuude ja nädalate jooksul, sest kaitsepolitseiamet ja riigi peaprokurör ei tule niisama avalikkuse ette nelja episoodiga, et äkki läheb õnneks. Sisuliselt on tegu juhtumiga, mis on Eesti suhtes kahetsusväärne, teistpidi on see niivõrd kõnekas ja tõsine. See saab olema pikk protsess ja kindlasti märgiline tähis tervikuna, et me muudaks oma riiki ja omavalitsusi läbipaistvamaks," rääkis Vaher.

Reformierakondlasest riigikogu liige Kalle Laanet ütles, saates, et õiguskaitseorganite kohustus on kõikvõimalikud korruptsioonijuhtumid välja tuua. Ta oli aga ühel meelel Jaanus Karilaiuga, et uurimisorganitel võiks olla oma töö tegemiseks rohkem raha.

Nii Laanet kui ka Vaher tõid välja, et kaitsepolitsei ja riigiprokuratuuri tegevuses on osaline ka kohus, ilma kelle loata ei ole võimalik teatud toiminguid teostada. Laanet lisas, et Eestis mõistab õigust kohus, kes otsustab, kas Savisaare ja linnavalitsuse vastased tõendid on piisavad või mitte.