Arnold Sinisalu: meil on kõik tõendid, et Savisaar sai oma tegevusest hästi aru ja üritas seda ka maskeerida

Kaitsepolitseiameti peadirektor Arnold Sinisalu kinnitusel ei ole võimalik luua tõendeid eimillestki ning uurimisorganitel on tõendid ja alust arvata, et Edgar Savisaar sai väga hästi oma tegevusest aru ja üritas seda ka varjata, et kõik paistaks välja juriidiliselt korrektne.
Kaitsepolitseiameti peadirektor andis intervjuu ETV saatele "Pealtnägija" täna hommikul pärast Edgar Savisaare antud pressikonverentsi.

Loetud minutid tagasi lõpetas Edgar Savisaar oma pressikonverentsi. Mis tunnetega Te seda vaatasite?

See oli kindlasti huvitav, kohati ka lõbus. Linnapea paistab olevat vaimselt väga tasakaalukas ja temale tuntud headuses.

Kuidas Edgar Savisaar seal Teie hinnangul tõega ümber käis?

Seda, mis pressikonverentsil oli, võiks vaadelda normaalse kaitsetaktikana. Teisest küljest, eks erakonna esimees ja linnapea on paratamatult mures oma renomee pärast ja eks oma valijatele tuleb selgitada, mis toimub, ja selgitada üha seda, et kuskil on kallutatud jõud või poliitiline tellimus.

Väike loogiline vastuolu minu meelest seal oli. Ma ei olnud küll loogikas ülikooli päevil võib-olla kõige tugevam, aga paistis vastuolu ühest küljest selles, et valitsus tellib midagi kaitsepolitseilt ja et kaitsepolitsei on tööriist, teisest küljest oli vihje ka sellele, et Keskerakonnas endas on valimisvõitlus tulemas ja justkui selle tõttu kaitsepolitsei tuli selle kriminaalasjaga välja. Ma ei näe siin erilist võimalust kokkulangemiseks või minu kui tagasihoidliku riigiametniku mõistus seda ei võta.

Mis tundeid Teis tekitab see, et pannakse peale justkui plaat, et kaitsepolitsei on tööriist, et see juhtum on ülestõmmatud, et summutada mingit teist piinlikku juhtumit?

See on ju naeruväärne. Aga kurb on see, et võib-olla osad inimesed võtavad seda tõsiselt. Tegelikult selliste lausetega naeruvääristatakse kogu kohtusüsteemi, õigussüsteemi, kõiki meie töötajaid, kõiki prokuratuuri töötajaid. Kuidas me seda ette kujutame, kuidas saab sellist asja tellida? See tähendaks ju praktikas seda, et keegi - on see siis minister, keegi erakonna liige, kes on juhtparteist või valitsuskoalitsioonist - peaks ju andma mulle sisuliselt ebaseadusliku korralduse. Ei ole ju võimalik luua tõendeid mittemillestki.

Ma olen ka kunagi Keskerakonna fraktsioonis, enne kui ma ametisse astusin, kus oli n-ö ärakuulamine, öelnud, et teie ei pane toime kuritegusid ja meie ei uuri neid. Nii lihtne see ongi.

Ja võib-olla lihtsalt selle mõtte lõpuks - oletame, et kaitsepolitseiamet täidab tellimust ja et ka prokuratuur mängib seda kaasa. Siis kuidas te kujutate ette, et kolmeastmeline kohtuvõim mängib seda tellimustööd lõpuni? Kui inimene pole süüdi, siis ma olen selles täiesti veendunud, ta mõistetakse õigeks.

See on lühikese aja jooksul, umbes kuu aja jooksul teine tohutu poliitilise laenguga korruptisoonijuhtum, mille Teie töötajad on päevavalgele toonud? Millest selline ajastus, et need kaks asja nii lähestikku sattusid?

Meie jaoks see ei oma olulist tähtsust, kas seal on poliitikud seotud või mitte. Loomulikult me kaalume, hindame, mis tagajärgi see võib põhjustada, ka seda, kui palju me saame pressis rääkida, kas me üldse räägime, mida me räägime või piirdume ainult pressiteatega.

Paratamatult poliitikutega kas või kaudselt seotud kriminaalasjad, mis n-ö avalikuks tulevad, mõjutavad ju kogu ühiskonda. Nad võivad destabiliseerida koalitsiooni, võivad tekitada inimestes arusaamatust, kas enam ausaid inimesi polegi - kõiki selliseid küsimusi. Loomulikult me peame kõike seda kaaluma.

Aga see, mis puudutab konkreetseid menetlusi, millal me mingi menetlusega avalikuks läheme, on puhtalt meie sisemiste kaalumiste küsimus ja ei ole suurt mõtet otsida sealt mingit tähendust.

Kas vastab tõele, et Te piltlikult öeldes hoidsite seda Savisaare asja kinni üle valimiste ja siis ta jäi haigeks ja...?

Me ei hoidnud seda selles mõttes kinni, võiks öelda, et inimese haigus sekkus sellesse, jah. Kui me kuulasime täna pressikonverentsi, siis oli väide, et just nüüd, selle tõttu... Aga kui oleksime sellega alustanud enne valimisi, siis oleks olnud samasugune süüdistus, et me sekkusime valimistesse. Seda nüüd ei olnud. Valimised läksid ilma selle teemata.

Siis lõppude lõpuks me jõuamegi sinna, et mitte kunagi me ei saa menetleda, sest alati on mingisugune sündmus ja alati saab öelda, et keegi seda ajastab ja keegi seda tellib.

2014.-2015. aastad, ma arvan, on olnud kaitsepolitsei jaoks ühed kõige raskemad, sest meil on väga palju laiast maailmast tulevaid probleeme. Te peate tegelema n-ö põhiseadusliku korra kaitsega - idast tulevad probleemid, pagulased, terrorioht jne. Kui palju see Teid nörritab, et tuleb jahtida mingeid linnabojaare, kui tegelikult on maailmas palju tõsisemaid kolle?

See on meie kohustus, see pole mingi privileeg. Kindlasti see ei ole lõbus. Võib-olla ma tooksin siin sisse paralleeli - kui me vaatame konkreetset juhtumit, siis me oleme kõik inimesed ja on ju kahju vaadata seda, kuidas inimene, Edgar Savisaar on vaieldamatult ennast Eesti ajalukku kirjutanud ja omab suuri teeneid taasiseseisvumisel, samas kõik see, mis nüüd hiljem on toimunud, on ju suhteliselt kahetsusväärne. Ma ei räägi seda, et ta on juba süüdi mõistetud, lihtsalt kui vaatame seda, millega peame tegelema, on ju kahetsusväärne. Kas nii peab üks poliitik oma aktiivset poliitikukarjääri lõpule viima?

Kui siin kõlas ka väiteid, kuidas 2010. aasta lõpu afäärist, mis oli seotud Keskerakonna rahastamisega ja meie idanaabrilt raha küsimisega, on tehtud järeldus, et see sumbus ja kriminaalasja ei tulnud jne, siis minu meelest oli see hetk, kus härra linnapea oleks pidanud mõtlema, kas tasub niimoodi jätkata või mitte.

Edgar Savisaar, nagu ka ise mainisite, on tõenäoliselt üks Eesti kõige enam uuritud poliitikuid. Kesknädal näiteks praktiliselt muust ei räägi, kuidas kaitsepolitsei kuulab pealt jne. See tundub jabur, et sellises olukorras ikkagi hakata mingisuguse sellise susserdamisega tegelema. Millest see räägib?

Kui seda nüüd täpselt teaks, miks nii, siis oleks endal ka huvitav. Aga pigem peaksid seda võib-olla psühholoogid ja sotsioloogid uurima.

Ise nad räägivad kogu aeg, et teie kuulate neid pealt, ja nad ometi teevad sellist jama?

Mis ma oskan öelda, ma ei saa ka sellest aru, miks nii. Aga nii on.

Aga näiteks kohtudes, mobiiltelefoni akud võtsid need härrad tagant ära?

Ma ei tea seda. Ma pole neid salvestusi vaadanud, kas neid isegi on selliseid, kus oleks mobiiltelefonidel akud tagant ära võetud.

Kui konspireeritud nende tegeuvs ikkagi oli?

Meil on kõik viited ja tõendid ja alust arvata, et ta sai väga hästi oma tegevusest aru, üritas ka teatud tegevust varjata ja seda siis n-ö seaduslike tegudega mingis mõttes maskeerida, et kõik paistaks välja juriidiliselt korrektne.

Kui palju inimesi Eestis teadis, et selline uurimine käib selliste isikute suhtes?

Neid oli alla kümne.

Näiteks peaminister teadis?

Peaminister meie riigi juhina loomulikult mingisuguseid asju teab, aga ta pole ka kunagi huvi tundnud mingite detailide vastu. Ta teab üldiselt, et oli menetlus, nüüd on ta avalik menetlus. Millal konkreetselt ja mida, ma ei pea võimalikuks kommenteerida.

Kas ma saan õigesti aru, et need ärimehed olid altkäemaksu andjad, Edgar Savisaar oli lõplik raha saaja, aga Kalev Kallo oli seal vahendaja?

Te olete enam-vähem õigesti aru saanud, aga detailidesse ei saa siin minna. Võib-olla siinjuures on oluline seda öelda, mida ka pressikonverentsil ütlesin, et aus konkurents jne... korruptsiooni kui sellise nähtuse probleem on just see, et võib-olla vahel - räägin üldiselt, mitte konkreetsest asjast - suudavad konkreetsed ametnikud viia ärimehed sellisesse olukorda, et nad on n-ö sunnitud mõtlema selle peale, et äkki ma pean raha pakkuma. See on olnud praktika nii Eestis kui maailmas. Ka USA-s on olnud selliseid toredaid juhtumeid, kus linnapead on n-ö kehtestanud sellise omapärase paralleelse õiguskorra, kus kõik ärimehed saavad aru, et selleks, et midagi liiguks, tuleb maksta.

Olete valmis selleks, et Keskerakondlik linnameedia, mis elab suuresti maksumaksja rahast, hakkab seda lugu mingite skisofreeniliste teooriatega spinnima?

Mul ei ole selliseks asjaks aega, et lugeda, mida nad seal kirjutavad. Mulle ei paku see erilist huvi.

Praegu Te paugutate piltlikult öeldes korruptsiooni rindel, aga kas meil on varsti oodata positiivseid uudiseid näiteks Eston Kohverist?

Kui on, siis saavad kõik seda teada. Vara on praegu midagi öelda. Fakt on see, et Eston Kohver on Venemaal kinnpidamisasutuses ja ma loodan, et ta tuleb Eestisse tagasi varem kui 15 aastat.

Nädalalõpus kohtuvad välisminister Marina Kljurand ja tema Venemaa kolleeg Sergei Lavrov New Yorgis. Kindlasti on see päevakorral?

Meie välisminister Marina Kaljurand on lubanud sel teemal vestelda. Loodetavasti on sellel mingisugune tulemus.