Kallas: ERJK võiks saada õiguse ka erakondade kulusid kontrollida

27.01.2021

Poliitilise korruptsiooni ohjeldamiseks võiks Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjon (ERJK) saada õiguse kontrollida ka erakondade kulusid, ütles peaminister Kaja Kallas kolmapäeval riigikogu infotunnis.
"Üks mõte oleks seoses ERJK-ga, et nad ei tegeleks ainult erakondade tulude poolega, vaid saaksid kontrollida ka nende kulusid," rääkis Kallas. Ta viitas sellele, et erakondade juhtkonnad teavad, mis maksavad valimisreklaamid ning jälgivad seda. "Kui aga näeme, et teise erakonna reklaamikulud on hoopis teises suurusjärgus, siis tekivad küsimused," märkis ta.

Selleks, et ERJK-l oleks pädevus erakondade kulusid kontrollida, oleks siiski vaja, et komisjoni koosseisus oleks sellega tegelevaid pädevaid inimesi, tõdes Kallas.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni liikme Kert Kingo küsimusele vastates kinnitas Kallas ka seda, et kui ERJK ka saaks juurde pädevuse hinnata erakondade kulusid, siis see kindlasti tähendaks seda, et komisjon saaks jälitusõiguse.

Reformierakonna juht ja peaminister ütles, et ei poolda sotsiaaldemokraatide plaani seada erakondade valimiskuludele lagi, kuna seda oleks raske kontrollida ning siis hakataks kasutama selliseid võtteid nagu oli üle-eelmisel kümnendil Keskerakonnaga seostatud K-kohukese kampaania.

Kallas tõi välja ka võimaluse, mida mõnes riigis on rakendatud, et erakondi rahastataks ainult riigieelarvest ning annetused oleksid keelatud. "Aga arvestades, et me oleme liberaalne riik, siis ma ei poolda seda," ütles Kallas.

Peaminister ütles vastuseks sotsiaaldemokraat Jevgeni Ossinovski viitele, et nii Reformierakond kui Keskerakond on varasemalt toetanud mõtet lubada juriidiliste isikute annetused erakondadele, et seda mõtet ta enam ei poolda.
"Meil ei ole plaanis lubada ettevõtete annetusi erakondadele," kinnitas Kallas.

Teisipäeval ametisse astunud Reformierakonna ja Keskerakonna koalitsioonivalitsus on lubanud ühe oma eesmärgina tegeleda poliitilise korruptsiooni vastase võitlusega.

Loe infotunnis käsitletud muudest teemadest ERRist.