Kutse TI Eesti, Läti ja Soome avaandmete ja korruptsiooniriskide veebiseminarile

19.04.2024

Transparency Internationali Läti, Eesti ja Soome esindused kutsuvad osalema veebiseminaril, mis keskendub avaandmete rollile turvariskide ennetamisel ja korruptsioonivastases võitluses. Esitleme äsja arendatud tööriista prototüüpi, mis aitab tuvastada ettevõtteid, kes impordivad kaupu Valgevenest ja Venemaalt ning samal ajal osalevad Läti riigihangetes.

Läti, Soome ja Eesti eksperdid arutavad avaandmete kättesaadavust, nende kasutamise võimalusi teadustöös ning vajalikke muudatusi õigusaktides. Sündmus toimub veebis inglise keeles 26. aprillil 2024 kell 11.00–12.30. Üritusele on oodatud osalema kodanikuühiskonna, riigiasutuste ja ettevõtete esindajad ning teised huvitatud osapooled Lätist, Soomest, Eestist ja teistest riikidest. Sündmust korraldab TI Läti koostöös Transparency Internationali Eesti ja Soome esindustega.

Registreeruda saab siin.

"Avaandmeid saab kasutada avalikkuse ja teadlaste poolt kahtlase ja kuritegeliku tegevuse avastamiseks ja paljastamiseks. Need võivad mängida olulist rolli korruptsiooni ja muude kuritegelike tegevuste tuvastamisel ning uurimisel ja turvariskide ennetamisel. Üritusel tutvustame ühte konkreetset tööriista prototüüpi, mille on välja töötanud TI Läti, Eesti ja Soome moodustatud meeskond. See tööriist kasutab avaandmeid ja näitab meile, et on ikka veel teatud ettevõtteid, kes impordivad kaupu Valgevenest ja Venemaalt ning samal ajal osalevad riigihangetes Lätis. Usume, et need ettevõtted on oluline oht Läti julgeolekule. See on vaid üks näide sellest, kuidas kodanikud saavad avalikult kättesaadavate andmete abil avastada seda, mis riigiasutustele seni märkamatuks on jäänud,“ rõhutab TI Läti direktor Inese Tauriņa.

Üritusel esitleb TI Läti poolt moodustatud meeskond oma välja töötatud tööriista prototüüpi. Eksperdid ja ajakirjanikud jagavad oma kogemusi avaandmete tähtsusest teadustöös ja ajakirjanduses Eestis, Soomes ja Lätis ning andmete tähtsusest turvariskide ennetamisel. Paneeldiskussioonis arutavad eksperdid avaandmete kättesaadavust ja väljakutseid kolmes riigis ning hiljuti avaldatud teavet poliitiliste annetuste andmete ja ametlike deklaratsioonide kustutamise kohta pärast teatud perioodi.

Transparency Internationali Läti, Eesti ja Soome esindused on välja töötanud riikide lähenemiste võrdleva analüüsi, kasutades avaandmeid vahendina nende vastavates valdkondades korruptsioonivastases võitluses.Selle analüüsi leiate siit.

Avaandmed on olulised kodanikujärelevalve ja korruptsioonivastaste jõupingutuste jaoks, kuna need parandavad institutsionaalset läbipaistvust ja vastutust. Teabe avalikustamise kaudu muudavad avaandmed erinevate avaliku ja erasektori tegijate tegevuse ja kulutuste jälgimise kodanikele ja kodanikuühiskonna organisatsioonidele tõhusaks. See läbipaistvus toimib tõkkefunktsioonina korruptsiooni vastu ja soodustab usalduskultuuri valitsuste, institutsioonide ja kodanike vahel, andes kogukondadele võimaluse aktiivselt osaleda otsustusprotsessides.

Lisainfo: Jēkabs Kārlis Rasnačs, Transparency International Läti
+37129216268
jekabs.rasnacs@delna.lv

See pressiteade on koostatud Põhjamaade Ministrite Nõukogu rahalisel toetusel. Käesoleva väljaande sisu eest vastutavad ainuisikuliselt selle projekti koordinaatorid. Pressiteate sisu ei pruugi tingimata kajastada Põhjamaade Ministrite Nõukogu seisukohti ega poliitikat.