Ühing: IRLi liikmete elamislubade vahendusel on negatiivne varjund

Ehkki "Pealtnägijas" avaldatu põhjal ei saa IRLi poliitikute juhitavale elamislubade vahendamisele otsest hinnangut anda, on kogu lool negatiivne varjund olemas, arvas ühingu Korruptsioonivaba Eesti tegevjuht Asso Prii.

 
Ta rääkis Vikerraadio saates "Uudis+", et eilne pealtnägija saade andis küll Indrek Raudse, Nikolai Stelmachi ja Siim Kabritsa tegevusest ülevaate, aga konkreetse hinnangu andmiseks jääb praegu fakte väheseks. Prii rõhutas samas, et juba hetkel, kui selline situatsioon, kuhu on segatud kõrged poliitikud, jõuab avalikkuse ette, on avalikkuse taju juba tekkinud. 
 
"Ehk see hinnang, mida tavaline inimene annab riigikogu liikmele või poliitikule. Kas see on negatiivne või positiivne? Selline juhtum  kallutab negatiivse poole. Mul on tunne, et poliitikud teinekord ei mõtle sellele, et mõni tilk tõrva meepotis, isegi kui need pole tõrvatilgad, vaid paistavad sellisena, rikuvad avalikkuse jaoks selle meepoti ära," ütles Prii.
 
Rääkides korruptsioonivastasest võitlusest laiemalt, pidas Prii vajalikuks pöörata suuremat tähelepanu korruptsioonivastase tegevuse riiklikule fookusele. Saatekülalise sõnul on riik juba teinud tugevat tööd, et muuta õiguskaitseorganeid võimsamaks ja pädevamaks. 
 
"Aga tegelikult on see tegelemine tagajärgedega. Uued kuriteod ja uued õigusrikkumised tulevad pidevalt peale, kui ei tegeleta põhjustega ehk ei toimu süstemaatiline avalikkuse harimine. Avalikule sektorile on küll tähelepanu pööratud erinevate koolituste raames, aga erasektor, tihtilugu korruptsiooniahelas pakkuja pool, on jäänud riikliku tähelepanuta," selgitas saatekülaline.
 
Eile paljastas ETV saade "Pealtnägija" ulatusliku elamislubade vahendamise äri Vene ärimeestele, mida viisid läbi IRL-i poliitikud Siim Kabrits, Indrek Raudne ja Nikolai Stelmach. Nikolai Stelmach kuulub Tallinna linnavolikokku, Siim Kabrits ja Indrek Raudne on mõlemad nii riigikogu kui ka IRL-i eestseisuse liikmed.
 
Täna avalikustatud 2011. aasta rahvusvahelise korruptsioonitajumise indeksi tulemus 6,4 palli paigutab Eesti riikide pingereas 29. kohale. Mullu oli Eesti 26. kohal. Kuigi Eesti langes edetabelis allapoole, on meie riigi korruptsioonitajumise indeks püsinud muutumatuna alates 2005. aastast, mil Eesti sai hinnanguks samuti 6,4 palli.