Tallo: Pomerantsi tegu ei vasta demokraatliku riigi tavadele

12.03.2012

Marko Pomerantsi teod ja käitumine ei vasta demokraatliku õigusriigi traditsioonidele, ütles politoloog ja üks avaliku teenistuse eetikakoodeksi autoreist Ivar Tallo.

Laupäeval kirjutas ajaleht Põhjarannik, et Pomerants soovitas Toila võimuliidul loobuda tema volikogu esimehest parteikaaslase Kalle Lehismetsa umbusaldamisest, muidu võib riik jätta Toila sadama ja rannaala arendamise projekti toetuseta. Ajaleht vahendab Pomerantsi sõnu, et see oli tal esimene kord sel kombel kohalikku võimu mõjutada, lisades, et Pomerants ei näinud oma käitumises midagi erakordset või sobimatut. 
 
Ivar Tallo tahaks enda sõnul loota, et Eesti poliitikud kasutaks sellist käitumismalli, nagu kasutati poliitikas 15 aastat tagasi, kui peaminister Tiit Vähil lasti usaldushääletus võita, kuid pärast seda ta lahkus ise, vahendas "Aktuaalne kaamera".
 
"See, mida Marko Pomerants on teinud ja kuidas ta on käitunud ja öelnud, ei vasta minu hinnangul demokraatliku õigusriigi traditsioonidele ja riigikogu õiguskomisjoni esimees sellist käitumist endale lubada ei oleks tohtinud," nentis Tallo.
 
Opositiooni kuuluva Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees Sven Mikser nimetas riigikogu õiguskomisjoni esimehe Marko Pomerantsi seisukohtade muutumist silmatorkavaks.
 
"Kui esialgu ta ütles, et jah, kõik on tõsi ja nii peabki olema ja midagi hullu siin ei ole, siis ajapikku saadi temast valesti aru ja ei ole ta üldse midagi sellist öelnud," märkis Mikser.
 
Ta lisas, et see on erakonna enda asi, kas nad usuvad seda või mitte ja kui, siis mida.
 
Riigikogu opositsiooni kuuluv Keskerakond ei pea toimunud sekkumist õigeks. "See, kui öeldakse, et kui minu meest ei toetata, siis jääte ilma ka rahalisest toetusest, ma ei pea seda õigeks," sõnas keskerakondlasest riigikogu aseesimees Jüri Ratas.
 
Toila volikogu liige Roland Peets jäi ka täna oma sõnadele kindlaks ja leiab, et Pomerantsi soovitus polnud eetiline. "Ta ei soovitanud välja vahetada volikogu esimeest, kuna see võib tuua kahju Toila vallale, et kaob ära valitsuse toetus ja tõenäoliselt sadam jääb ehitamata," meenutas Peets.
 
Isamaa ja Res Publica Liidu esimees Urmas Reinsalu ütles täna, et Marko Pomerants ei ole enda sõnul niisugust seisukohta väljendanud. Reinsalu lisas, et Pomerants on korralik inimene ja ta usaldab tema sõna. Ka Eesti Omavalitsuste Liidu juht  Ott Kasuri arvab, et ehk kaks poliitikut lihtsalt ei mõistnud teineteist.
 
Opositsioonil oleks protseduuriliselt võimalik ka õiguskomisjoni esimeest umbusaldada, kuid neil on selleks liialt vähe hääli.
 
Allikas: ERR.ee