Silver Meikar: viisin parteile raha, mille päritolu ma ei tea

22.05.2012

15 aastat Reformierakonda kuulunud Silver Meikar tunnistas Postimehe arvamusloos, et annetas oma nime all aastail 2009-2010 parteile 115 000 krooni, mis polnud tema oma ja mille päritolu ta ei tea.

Ettepaneku annetused Meikari nimele vormistada tegi Reformierakonna toonane peasekretär, praegune justiitsiminister Kristen Michal. Raha vahendas praegune riigikogu liige Kalev Lillo, kes tollal töötas Reformierakonna kontoris juhtival kohal, kirjutas Postimees.
 
Meikari sõnul on sarnaselt toetanud erakonda kümned liikmed, nii riigikogust kui ka piirkondadest. Nende nimesid ei hakka ta välja tooma (tehku nad seda ise), sest nad moodustavad kogu musta ahela kõige valgema osa. 
 
"Nad ei saanud tehingust otsest isiklikku kasu ning eks ole ju raske öelda "ei", kui erakond palub abi. Kuid minu ja nende süü on, et nõustumise ja vaikimisega oleme võimaldanud sellel rahapesusüsteemil edukalt toimida," leiab Meikar.
 
Meikar: polnud lihtne seda artiklit kirjutada
 
Silver Meikar ütles intervjuus ERRi raadiouudistele, et erakonna rahastamise avalikustamise eesmärk oli tuua muutust. "Pikalt on ju räägitud probleemidest, mis puudutavad erakonna rahastamist, aga need ei ole toonud mitte mingit sisulist arengut. Jätkuvalt ei ole erakonna rahastamise seadusandlus piisavalt korras. Samuti toimuvad jätkuvalt need asjad, millest ma ka antud artiklis kirjutan, ehk erakondadesse viiakse musta raha. Seda kasutatakse näiteks valimiskampaaniatel selleks, et saada võimule."
 
Ta näeb lahendust eelkõige poliitilise kultuuri muutumises. "Ehk kõik need inimesed, kes on kunagi olnud seotud või teadlikud sellistest asjadest, ütlevad ausalt välja, et jah, me oleme teadlikud, meil on selle pärast häbi, me taunime seda ja me enam ei tee. Ükskõik kui karm on seadus, kui inimesed ei aktsepteeri selle seaduse pügalaid, siis see ei too muutust. Muutust toob see, kui inimesed muudavad oma väärtushinnanguid, kui muutub poliitiline kultuur, milles me elame." 
 
Meikari arvates on Eesti julgeolekule üks suurimaid ohte poliitiline korruptsioon, mis peaks muutuma taunimisväärseks. "Seeläbi muutuks Eesti riik paremaks ja riigi tulevik oleks oluliselt parem."
 
"Kahtlemata ei olnud mul lihtne seda artiklit kirjutada, aga see peaks julgustama neid inimesi, kes siini on kartnud seda teha. Tean väga mitmeid inimesi, kes on tundnud siiralt muret sama asja pärast ja häbi selle pärast, et nad on sama moodi teinud, aga nad ei ole julgenud rääkida. Loodan, et selline julge avaldus paneb neidki avalikult ütlema," sõnas ta.
 
Meikar tunnistas ka, et tema suhted erakonnaga on päris head ning ta ei näe põhjust, miks see nüüd erakordselt muutuma peaks. Erakonnast välja astuda ta ei kavatse. 
 
"Minu eesmärk on lisaks sellele, et ma tahan muuta enda riiki paremaks, tahan ma muuta ka oma erakonda paremaks. Mis puudutab rahastamist, siis ma olen selgelt välja öelnud, et poliitilise kultuuri muutus tähendab ka seda, et inimesi kaasatakse rohkem poliitikasse, mitte ei lähtuta traditsioonilisest esindusdemokraatia põhimõttest. Samuti tuleb poliitikat teha viisakamalt, kas või selle sama ACTA teema raames. Mulle väga meeldib Reformierakond ja veelgi rohkem meeldiks ta mulle, kui need kolm teemat oleksid erakonnas lahendatud," lõpetas ta.
 
Allikas: ERR