Prii: soodsad Volvod pole korruptsioon, vaid pigem eetiline probleem

20.06.2012

Ühingu Korruptsioonivaba Eesti juhi Asso Prii hinnangul ei ole riigikogu liikmete soodsatel tingimustel Volvode ostmine niivõrd korruptsioon, vaid pigem huvide konflikt ja küsimus eetilisest käitumisest. Niisuguse olukorra tekkimist tulevikus aitaks tema sõnul vältida riigikogu liikmete eetikakoodeks.

Asso Prii sõnul on hea, et riigikogu liikmete Volvode soetamise arutelu ei ole võtnud vormi "seadusega lubatud - seadusega keelatud", kuna praegu ei ole keskne küsimus selles, kas seadus on hea, vaid selles, kas avalikkuse õiglustunne on riivatud.
 
Prii selgitas Vikerraadio saates "Uudis+", et on mitu põhjust miks avalikkus mõistab sellise tegevuse hukka. "Üks põhjus on see, et kui riigikogu liikmetele selline soodustus tehakse, siis võib-olla tõesti ei ole neil praegu võimalik kuidagi mõjutada ettevõtjale soodsate õigusaktide suunas mingit otsustust, kuid üldiselt on riigikogu liikmed sellised inimesed, kes võivad ühel hetkel liikuda sellistele positsioonidele, kus nad neid otsuseid vastu võtavad. /.../ Seal võib olla selline varjatud huvi sees," rääkis Prii.
 
Teine põhjus, miks avalikkus niisugust tegevust ei tolereeri, on tema arvates see, miks on välja valitud konkreetne grupp inimesi. "On küll öeldud, et valiti välja arvamusliidrid ja on tähtis, et arvamusliidrid sõidavad konkreetse automargiga, aga kas siis tõesti kõikidele Eesti arvamusliidritele on tehtud see pakkumine, saada neid Volvosid soodsama hinnaga, või on valitud ikkagi need, kellel on tulevikus ka mingi muu positsioon, kui vaid arvamusliidri positsioon," selgitas ta.
 
Prii hinnangul on küsimus selles, kas soodustus tehakse riigikogu liikmele kui kliendile või on suur pakkumine kõikidele riigikogu liikmetele. Kui tegemist on esimese juhtumiga, siis probleemi ei ole, kuna riigikogu liige on ostujõuline klient ja klientidele tehakse ikka soodustusi. "Aga kui soodustus tehakse riigikogu liikmetele, siis selgelt sellepärast, et tema positsioon on riigikogu liige, mitte ei vaadata, kes inimene sisuliselt on."
 
Kuigi riigikogu korruptsioonivastase seaduse kohaldamise erikomisjoni esimees Andres Anvelt on kinnitanud, et Volvode ostmine ei ole korruptsioon, kuna auto omand on deklareeritud ja Volvode allahindlust ei saa käsitleda kingitusena, kuna firma ei saanud otsest kahju, siis Asso Prii sõnul ei saa tema sellest argumendist aru. "Igasugne soodustus, ükskõik kelle poolt tehtud, või ostetud lõuna, kaudselt toob selle tegijale kaasa kahju. Inimene, ettevõte, kingituse tegija jääb ju millestki ilma selle võrra, et ta kellelegi teeb mingisuguse asja välja. Kahju on igal juhul olemas," selgitas ta.
 
Samas ei peakski Prii arvates üldse rääkima praegusel juhul korruptsioonist, vaid pigem huvide konfliktist, eetilisest käitumisest ning sellest, kas juhtunu on avalikkusele vastuvõetav või mitte. Sellega seoses tuleks tema sõnul ära teha riigikogu liikmete eetikakoodeks.
 
"See koodeks aitaks läbi mõelda, mis need olukorrad on riigikogu liikme jaoks, kus võib-olla seadusega on käitumine lubatud, ja mingusuguseid hinnanguid, kas see on korruptsioon või mitte, põhimõtteliselt anda ei saaks, aga avalikkusele see on kuidagi vastuvõetamatu. Tuleb püüda natuke ette näha, kas neid samme astuda on mõistlik, kas riigikogu madal maine veelgi madalamale kukutamine on mõistlik või mitte. See, kas nüüd üks tegevus on korruptsioon või mitte, on üks asi, aga teine asi on see, mis on ka eetiliselt vastuvõetav või mitte," rääkis ta.
 
Osa Info-Autost soodsalt Volvo ostnud riigikogu liikmetest on öelnud, et nemad olid vaid heausksed ostjad ning autot ostma minnes kuulsid, et neile tehakse veel allahindlust ning tegemist ei olnud erikohtlemisega. Seetõttu nad tunnevad, et neile on justkui liiga tehtud.
 
Asso Prii hinnangul on selles argumendis teatud iva ning sellisel juhul läheb kivi n-ö ettevõtja kapsaaeda. "Mina isiklikult leian, et kui ettevõtja teeb selliseid soodustusi, mis puudutavad konkreetset gruppi inimesi, kes on ühiskonnas tugeval otsustuspositsioonil, siis ettevõte võiks seda deklareerida. Ettevõte võiks selle avalikustada, et kampaania eesmärk ongi see, et nad otsivad ühiskonnas inimesi, kelle positsioon ja silmapaistev tegutsemine toovad automargile tähelepanu."
 
Eile kirjutas Eesti Päevaleht, et üle veerandi riigikogu liikmetest sõidavad Volvoga ja enamik neist on saanud selle Info-Autolt palju soodsamalt kui nii-öelda tavainimene. Kokku on pooleteise aastaga uue auto omandanud, liisinud või rentinud 24 riigikogu liiget (vaatlusandmed, mida Info-Auto kinnitas) hoolimata erakondlikust kuuluvusest. Ka Audide importija Reval Auto Esindused müügijuht Lauri Ligi ütles ajalehele, et riigikogulastele on erihind.
 
Allikas: ERR