Politsei pidas kinni Otepää vallavanema ja abivallavanema

14.01.2020

Lõuna prokuratuuri pressiesindaja Kauri Sinkevicius ütles ERR-ile, et lisaks vallavanemale ja abivallavanemale peeti kinni veel kaks inimest.

Politsei esitas kahtlustatavatele esialgsed kahtlustused omastamist käsitleva paragrahvi järgi. Ühele kahtlustatavale esitati kahtlustus ka usalduse kuritarvitamist käsitleva paragrahvi järgi.

Pärast kinnipidamisi otsiti läbi kahtlustatavate töö- ja elukohad ning nendega seotud äriühingud.

Kriminaalmenetluse käigus kontrollib politsei muu hulgas ühe kinnistu ja Sangaste lossi omandisuhetega seotud tehinguid ning kokkuleppeid.

Kriminaalmenetlus on algusjärgus ja kahtlustuste kontrollimiseks kogub politsei veel täiendavaid tõendeid.

Otepää vallavolikogu liige: ajapikku tuleb tõde päevavalgele

Sinkevicuse sõnul kontrollib politsei seoses Otepää vallavanema Kaido Tambergi ja abivallavanema Kajar Lepiku kinnipidamisega muuhulgas ühe kinnistu ja Sangaste lossi omandisuhetega seotud tehinguid ja kokkuleppeid.

Sangaste loss kuulus varem Sangaste vallale. Pärast haldusreformi liitus Sangaste vald Otepää vallaga, kuid loss libises tasapisi erakätesse. Otepää vallavolikogu revisjonikomisjoni liige Kuldar Veere (Reformierakond) selgitas keerulist skeemi, kuidas loss erakätesse sattus.

"Kõigepealt tehti (Tambergi tädipoja Heiki) Moltsaare ettevõtetega ühisettevõte, et lossi kuidagi ühiselt majandada ja Sangaste vallas oli seal enamus. Siis läks aeg edasi ja järgmine tehing oli selline, kus Sangaste vald otsustas osalusest ühe MTÜ kasuks loobuda. Raha selle eest ei saadud vaid seal rakendati ebaseaduslikult pikka viieaastast maksetähtaega. Algul pidi vallale saama kogu MTÜ vara, kui see MTÜ üks kord laiali läheb. Ka see põhikirjaline säte muudeti Tambergi ettepanekul selliseks, et MTÜ vara jaotatakse vastavalt üldkoosoleku otsusele. Ja selles otsuses pole vallal enam enamushäält vaid ta on üks viiest osanikust. Kõik teised on eraõiguslikud ettevõtted. Kokkuvõttes ongi olukord, kus vald on ilma lossist ja selle osalusest. Ja kui me vaatame, kes on selle lossi tegelik kasusaaja, siis need on füüsilised isikud Heiki Moltsaar ja tema abikaasa Annabel Moltsaar," rääkis Veere ERR-ile.

Rahandusministeerium ütles mõnda aega tagasi, et MTÜ Sangaste Asundused peab Otepää vallale maksma 714 000 eurot. Lepingu järgi ootas vald lossi võõrandamisest saadud raha 2021. aasta lõpuks. Ministeerium aga tõdes, et nii pikk maksetähtaeg on tegelikult ebaseaduslik laen. Vald pole tänaseni raha kätte saanud.

"Selle punkti juures on veel üks väga oluline säte. Nimelt on lepingus veel selline punkt sees, et sellel samal MTÜ-l on võimalus tasutavat summat vähendada nende summade võrra, mille ulatuses tehakse lossi investeeringuid. See tähendab, et MTÜ-l mingit tasumise kohustust ei olegi, kui ta on sinna pannud kolmveerand miljonit eurot sisse," rääkis Veere.

Harju maakohus on ühe Sangaste lossi puudutava otsuse juba teinud.

"Kunagi oli Sangaste lossi kohta meedias üks saade, milles tõdeti, et Sangaste vallavanem Kaido Tamberg erastas või näppas lossi enda perele. Tamberg kaebas meediakanali ja ka minu valefaktide esitamise eest kohtusse. Aga vähemalt esimese astme kohus leidis, et väljend "näppas lossi oma perele" on täiesti kohane nende tegude kohta, mis ta tegi. See kohtuotsus on küll edasi kaevatud ringkonnakohtusse, kus istung tuleb alles maikuus. Mis ma siin rohkem oskan öelda. Ajaratas käib omamoodi ja ajapikku tuleb ka tõde päevavalgele," lausus Veere.

 

Artikkel ERRis.