Teisipäeval pidasid politseinikud Ida-Virumaal kinni kohaliku ettevõtja ning neli Kohtla-Järve volikogu liiget ja neli linnametnikku, keda kahtlustatakse altkäemaksu andmises ja võtmises ning mõjuvõimuga kauplemises, teatas PPA. Kokku peeti kinni 11 inimest.
Politsei- ja piirivalveametist (PPA) kinnitati ERR-ile, et kinni peetud kohalik ettevõtja on Nikolai Ossipenko.
Kahtlustuse järgi on Ossipenko mõjutanud Kohtla-Järve ametnikke ja linnavolikogu liikmeid, et nad teeksid temale kasulikke otsuseid.
Ossipenko ettevõte N&V on hooldanud teid ja tänavaid mitmes Ida-Virumaa omavalitsuses. Eelmisel nädalal allkirjastas Kohtla-Järve linnapea Toomas Nael viieaastase ja 15 miljoni euro suuruse teede ja tänavate hooldamise lepingu N&V järeltulija, sel kevadel asutatud firmaga EKONV Grupp, kirjutas Põhjarannik.
Kahtlustus altkäemaksu võtmises ja/või mõjuvõimuga kauplemises esitati kaheksale ametiisikule: neljale Kohtla-Järve volikogu liikmele ja neljale kõrgele linnavalitsuse liikmele ning veel kahele Ossipenkoga seotud isikule.
PPA-st kinnitati, et linnapea Toomas Nael kahtlustatavate ringi ei kuulu. Kuna tegu on avaliku elu tegelastega, siis ka isikute nimed tehakse PPA kinnitusel avalikuks pärast esmaste menetlustoimingute läbiviimist ehk tõenäoliselt kolmapäevase päeva jooksul.
Uurimise all on kümmekond episoodi. Tegemist on esialgse kahtlustusega, mis võib kriminaalmenetluse kestel muutuda.
Keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo juhi Ats Kübarsepa sõnul on alust kahtlustada, et altkäemaksu andmisega suunas ettevõtja kohalikku poliitikat.
"Seni menetluses kogutud andmed viitavad, et kahtlustatav omas mõju linnas tehtavate otsuste üle, suunas neid vastavalt enda vajadustele ning kasutas selleks nii avalikke kui isiklikke ressursse. Kahtlustus ei seisne ainult ühes rikkumises, vaid mitmes episoodis. Korruptsioon ei ole pelgalt kuritegu, vaid mõtteviis ning korruptiivne linnajuhtimine mõjutab iga kohaliku elaniku heaolu," ütles Kübarsepp.
"Eelmisel nädalal ütles keskkriminaalpolitsei juht Aivar Alavere Eesti Päevalehes, et valgekraede kuritegevuse ohvrina tunned end ära arstijärjekorra lõpus. Sellele tõesele väitele on paslik lisada, et korruptsiooni tunneb inimene ka siis, kui ta ei saa talvel oma kodust välja, sest lumi on lükkamata või prügikonteiner ajab juba mitmendat päeva üle," ütles ringkonnaprokurör Alan Rüütel.
Uurimist viib Viru ringkonnaprokuratuuri juhtimisel läbi keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo.
"Nagu väike kohalik oligarhia"
Ossipenko on juba ligi paarkümmend aastat mõjutanud nii Kohtla-Järve linna kui ka Jõhvi valla juhtimist ja eelkõige põiminud oma ärihuve kohaliku poliitikaga, ütles "Aktuaalsele kaamerale" Ida-Viru maakonnalehe "Põhjarannik" peatoimetaja Erik Gamzejev.
Gamzejev märkis, et Ossipenko on üsna osavalt suutnud oma ettevõtete töötajaid liigutada kahe linna volikogusse ja linnavalitsusse.
"Ja kõik see ongi jätnud mulje nagu väiksest kohalikust oligarhiast, kus äri ja võim on põimunud," nentis ta.
Gamzejev meenutas, et Ossipenko on oma kommunaaläridega olnud kohtu all ka varem, kui kümmekond aastat tagasi tuvastas kohus, et tema firma N&V on saanud ligi miljon eurot kriminaalset tulu. Toonane Kohtla-Järve linnapea Jevgeni Solovjov mõisteti süüdi, Ossipenko pääses kohtupidamise alt kehva tervise tõttu.
Loe artiklit ERRist.