Parteide rahastamise kontrollijas lepiti kokku

15.11.2010

Põhiseaduskomisjonis jõuti täna esialgsele kokkuleppele, kes peaksid kuuluma erakondade rahastamist kontrollivasse komisjoni.

Kokkuleppe kohaselt hakkavad sinna kuuluma riigikogus esindatud erakondadesse kuuluvad inimesed, kes ei ole riigikogu liikmed. Samuti hakkab komisjonis tööle valimiskomisjoni liige ja audiitorkogu esindaja, rääkis põhiseaduskomisjoni esimees, Reformierakonda kuuluv Väino Linde ERR-i uudisteportaalile.

Samuti põhiseaduskomisjoni kuuluv IRL-i liige Mart Nutt avaldas samas lootust, et komisjoni liikmete hulk täieneb veel. Tema sõnul oleks komisjon huvitatud, et kontrollorganisse kuuluks ka advokatuuri esindajad. "Soov oleks, et ei domineeriks erakondade esindajad," põhjendas ta.

Ka Väino Linde sõnul ei ole välistatud, et erikomisjoni koosseis veel täieneb, kuid tänane kokkulepe liikmete osas, kes komisjoni kuuluma hakkavad, oli tema kinnitusel üksmeelne.

Linde sõnul jõuti komisjonis erakonnaseaduse muutmise seaduseelnõuga peaaegu lõpusirgele. Esmaspäeval vaatab komisjon veel eelnõu üle ning tuleval kolmapäeval plaanitakse eelnõu riigikokku teisele lugemisele saata.

"Loodame, et teine lugemine lõppeb ning neljapäeval saab eelnõu vastu võetud," märkis Linde.

Eelnõu järgi hakkab seadus kehtima järgmise riigikogu volituste algusest. Parteide rahastamist kontrollima hakkav komisjon koguneb seejärel kuu aja jooksul ning valib esimesel istungil esimehe.

Erakonnad hakkavad uuest seadusest lähtuma 2011. aasta aprillist.