Keskkriminaalpolitsei pidas kinni ITK juhi ja veel kolm töötajat

29.01.2020

Keskkiriminaalpolitsei pidas teisipäeval kinni Ida-Tallinna keskhaigla (ITK) juhi Ralf Allikvee, kaks kirurgi ja ühe haldusosakonna töötaja. Lisaks neile peeti kinni üks ettevõtja.
Mainitud isikute kinnipidamist kinnitas ERR-ile ITK nõukogu esimees, majandus- ja taristuminister Taavi Aas.

Kinnipeetud juhatuse liikmele ja kahele arstile esitati kahtlustus riigihangete teostamise nõuete rikkumises eriti suures ulatuses. Kinni peetud arstidele ja neljandale kinnipeetule, haigla töötajale, esitati kahtlustus altkäemaksu võtmises, teatas Põhja ringkonnaprokuratuur. Kahtlustuse järgi soositi ühe meditsiiniseadme hanget läbi viies konkreetset hankes osalenud äriühingut. Lisaks haigla töötajatele peeti kinni ka kahtlustuse järgi ebaseaduslikult hanke võitnud äriühingu esindaja.

Politsei otsis teisipäeval läbi kahtlustatavate töö- ja elukohad, samuti kuulati üle kahtlustatavad ja tunnistajad. Kaks kahtlustatavat vabastati teisipäeval, ülejäänud vabastatakse pärast menetlustoimingute lõppu. Prokuratuur ei taotle ühegi kahtlustatava vahistamist.

Eriasjade prokurör Leelet Kivioja selgitas, et teisipäeval ning kolmapäeval annavad kahtlustuse sisu kohta omapoolse selgituse kinnipeetavad ning jätkub tõendite kogumine.

"Edasise menetluse eesmärk on saada ammendav ülevaade kahtluse all oleva hanke läbiviimise kohta. Pärast kõigi asjaolude kindlakstegemist on prokuratuuril võimalik langetada otsus selle kohta, kas esitada süüdistus või mitte," täpsustas prokurör Kivioja.

Keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo juhi Mati Ombleri sõnul tuleb avalikus sektoris panustada riigihangete ausale läbiviimisele ning seda aitavad tagada kõigile samad konkurentsitingimused.

"Kellegi eelistamine on avalike vahendite väärkasutamine ja lisaks saab korruptsiooni tagajärjel kannatada aus ettevõtluskeskkond. Seetõttu peavad nii era- kui avalik sektor lähtuma kõrgematest väärtustest ning kasutusele võtma vajalikud meetmed korruptiivsete ilmingute maandamiseks," lisas Ombler.

Kriminaalmenetlust viib läbi keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo ja juhib Põhja ringkonnaprokuratuur.

Kolmapäeva hommikul kogunes erakorraliselt ITK nõukogu, kes otsustas peatada tähtajatult juhatuse esimehe Ralf Allikvee volitused. Nõukogu määras ITK juhatuse esimehe kohusetäitjaks teise juhatuse liikme, ravijuht Ene Hallingu.

"ITK juhatusel on praegu oluline tagada haiglas töörahu ja usaldus ning teha vajalikud ümberkorraldused, et mõju patsientidele oleks võimalikult väike. Kui uurimistoimingute ajaks kinni peetud arstide töölt eemalviibimine mõjutab otseselt mõne patsiendi protseduuri või konsultatsiooni, siis võtab haigla iga patsiendiga ise ühendust," ütles ITK nõukogu esimees Taavi Aas.

Loe uudist ERRis.