Kaht PERH-i arsti kahtlustatakse altkäemaksu võtmises

05.07.2021

Kaht Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) ortopeediakeskuse arsti kahtlustatakse riigihangete nõuete rikkumises ja altkäemaksu võtmises, üht neist ka kelmuses.

18. juunil viisid keskkriminaalpolitsei ametnikud läbi menetlustoiminguid kahe PERH-i ortopeediakeskuse arsti suhtes, keda kahtlustatakse riigihangete teostamise nõuete rikkumises ja altkäemaksu võtmises, neist ühte kahtlustatakse lisaks ka kelmuses, öeldi ERR-ile põhja ringkonnaprokuratuurist.

18. juunil kuulati kahtlustatavad üle ning toimusid läbiotsimised, mille käigus koguti täiendavaid tõendeid. Läbiotsimine toimus ka haigla ametiruumides. Arstid vabastati pärast menetlustoiminguid ning nende pikemaks kinnipidamiseks või vahistamiseks ei ole põhjust.

Uurimine puudutab kahte riigihanget, milles kahtlustuse kohaselt anti eelis konkreetsele ettevõttele ning rikuti riigihangete seaduse nõudeid.

Altkäemaksu võtmise episoodid ei ole seotud riigihangete nõuete rikkumisega. Kelmuse kahtlustus seisneb haiglale ja haigekassale ebaõige ettekujutuse loomises.

Menetlust viib läbi keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo ja juhib põhja ringkonnaprokuratuur.

Peedu: oleme pettunud

PERH on kaht arsti puudutava uurimisega kursis ja politseiga ollakse igakülgset koostööd teinud, ütles ERR-ile PERH-i juhatuse esimees Agris Peedu.

"Tervishoiusüsteemis on aastaid tegeletud töötajate korruptsiooniohu teadlikkuse tõstmisega ning loomulikult oleme meile teatavaks saanud info valguses pettunud," nentis ta.

Peedu sõnul on mõlema arsti puhul tegemist kõrgesti hinnatud erialaspetsialistidega ning nende erialase spetsialiseerumise tõttu on ka nende asendamine keerukas ja aeganõudev.

Mõlemalt arstilt on võetud ära õigus osaleda hankekomisjonide töös ning tegeleda lepingute ja arveldustega, ütles Peedu.

"Saame öelda, et haigla esindaja suhtles mõlema arstiga pärast seda kui nad vabanesid menetlustoimingutelt ning mõlemad arstid suundusid ka seejärel koheselt puhkusele. Oleme kontaktis uurimisorganitega ja teeme omapoolsed edasised otsused lähtudes uurimise edasistest arengustest," lausus Peedu.

Hanke suurus kümnetes miljonite eurodes

Peedu märkis, et üks episood, mille vastu uurimisorganid huvi tunnevad, on altkäemaksu võtmine. "See episood on seotud altkäemaksu võimaliku võtmisega patsientidelt või nende lähedastelt," lausus ta.

Mis rahasummadest kahtlustuse puhul jutt on, pole Peedu sõnul praegu teada, kuid riigihange, mille reeglite rikkumises kaht arsti kahtlustatakse, on üks PERH-i suurimaid. "Meil on kaks suurt hanget: südamestimulaatorid ja endoproteesid. Antud juhul huvitab uurimisorganeid endoproteeside hange. Selline hange ulatub tavapäraselt kümnetesse miljonitesse eurodesse," lausus Peedu.

Kas PERH jätkab nendega töösuhet, selgub Peedu sõnul peale seda, kui uurimistulemused teada.

Loe ERRist.