Herkel: tugev riigikogu ei võimalda seaduste ostmist

24.11.2010

Põhiseaduskomisjoni liige Andres Herkel (IRL) usub, et Eestis ei ole seaduste ostmine võimalik, kuna seda takistab tugev riigikogu.

"Ma tahaks uskuda Eesti riigi süsteemi ja öelda, et ega seaduste ostmine ikka niimoodi võimalik ei ole. Selle garantii on see, et meil on tugevad, kriitilised riigikogu liikmed, kes ei sõltu nii palju erakonna rahastamisest vaid pigem oma isiksusest, ning kes hakkavad sellisele asjale vastu ja näevad selle eos läbi," kommenteeris Andres Herkel ETV saates "Foorum" endise õiguskantsleri Allar Jõksi väidet, et Eestis ei ole seaduste ostmine praeguse erakondade rahastamise kontrollimehhanismi puhul välistatud.

Herkel tõdes, et lobistidel on küll võimalik mingil moel manipuleerida erakondadega, kuid sellised juhtumid tulevad varem või hiljem avalikuks. Tema sõnul ei ole seaduste ostmise küsimuse juures ka oluline see, kas juriidilised isikud saavad erakondadele annetusi teha või mitte.

"See, kas juriidilised isikud annetavad või mitte, pole otsustava tähendusega siin. Kunagi võeti see võimalus ära, ilmselt usus, et annetamine saab kuidagi selgemaks ja suurfirmad ei saa mõjutada erakondi. Me leidsime, et keeldu pole mõtet maha võtta, aga samas ma möönan, et see piirang pole olnud nii efektiivne, kui see arvati olevat aastal 2003 või 2004, mil see sisse viidi," rääkis Herkel.

Keskerakonna liikme Kalle Laaneti hinnangul on 101 riigikogu liiget keeruline ära osta. "Hinnang meie parlamendiliikmetele on tunduvalt kõrgem kui see võib-olla mingil ajahetkel võib paista. Me võime tekitada ühiskonnas mulje, et see on võimalik, aga see on näiline mulje. See pole nii lihtne," selgitas Laanet.

Ka reformierakondlasest põhiseaduskomisjoni esimees Väino Linde kahtleb, et Eestis on seaduste ostmine võimalik. Samuti ei pea ta probleemiks seda, kas juriidiline isik saab annetada või mitte. "Annetus peab olema avalik ja deklareeritud," märkis ta saates.

Sotsiaaldemokraat Indrek Saar selgitas, et juriidiliste isikute annetamiste puhul aitab avalikkuse surve kontrollida annetuse tagamõtet. Ta märkis, et mujal maailmas on juriidiliste isikute annetused reeglina lubatud. "Juhul, kui tekib kahtlus, et seadusi ostetakse, on võimalik kohe vaadata annetajate nimekirjast, milliseid annetusi see juriidiline isik on teinud," rääkis ta.