Austria kantslerit kahtlustatakse korruptsioonis

06.10.2021

Austria kantsler Sebastian Kurz on uurimise all seoses väidetega, et valitsuse raha kasutati korrumpeerunud tehingus positiivse kajastuse tagamiseks ühes kõmulehes, teatas kolmapäeval prokuratuur.

Prokuröride sõnul uuritakse Kurzi ning veel üheksat kahtlusalust ja kolme organisatsiooni asjaga seotud erinevate rikkumiste suhtes.

Haarangud on läbi viidud mitmes paigas, sealjuures kahes ministeeriumis, teatas prokuratuur avalduses.

Rahandusminister Gernot Blümel kinnitas, et läbiotsimist teostati ka tema ministeeriumis. Austria meedia teatel uuriti läbi ka liidukantsleri ruumid.

Süüdistuste järgi kasutati aastatel 2016-2018 rahandusministeeriumi vahendeid, et "rahastada osaliselt manipuleeritud arvamusküsitlusi, mis täitsid üheselt vaid erakonna poliitilisi huve".

See haakub perioodiga, mil Kurz võttis üle Rahvapartei (ÖVP) juhtimise ning viis selle valitsusse koos parempopulistliku Vabadusparteiga (FPÖ).

Prokuröride sõnul sai üks meediafirma tasu antud küsitluste avaldamise eest. Selle ettevõtte nime avaldatud pole, kuid Austria meedia teatel on see väga tõenäoliselt väljaanne Österreich.

Firma, kellele väljaanne kuulub, esines avaldusega, milles eitati igasuguseid väärtegusid oma küsitluste avaldamisel.

Sloveenias Euroopa Liidu tippkohtumisel viibiv Kurz pole omapoolsete kommentaaridega esinenud.

Teised ÖVP poliitikud on haarangutele aga teravalt reageerinud. Partei asepeasekretär Gabriela Schwarz nimetas neid näitemänguks ning ütles, et süüdistused "konstrueeriti sündmuste ümber, mis ulatuvad kuni viie aasta tagusesse aega".

ÖVP parlamendiliige Andreas Hanger süüdistas juurdluses prokuratuuri "vasakpoolseid rakukesi".

Kurzi eelmisele valitsusele koos paremäärmuslastega tegi lõpu 2019. aasta Ibiza afäär, mille käigus algatati ÖVP mitmete liikmete suhtes korruptsioonijuurdlused.

Hiljem asuti Kurzi uurima seoses väidetavate valeütluste andmisega parlamendikomisjonile seoses korruptsiooniga, kuid süüdistust talle selle juhtumi raames esitatud ei ole.

Loe ERRist.