Audit: EAS julgustas Ericssoni reegleid rikkuma

28.11.2012

 

Rahandusministeerumi audit väidab, et Ericsson Eesti võis rikkuda euroliidu riigiabi reegleid EAS-i juhendamisel.

1,2 miljoni eurose toetuse saanud Ericsson rikkus väidetavalt reegleid, mis näevad ette, et toetada ei tohi investeeringuid, mis oleks ära tehtud ka ilma abita, kirjutas Eesti Päevaleht.

"17. detsembril 2009 on EAS Ericsson Eestile saadetud kirjas soovitanud tellimused seadmete soetamiseks ära teha ja jätta taotluse esitamise järgsesse aega üksnes arve esitamine müüja poolt ja selle maksmine," öeldakse ministeeriumi auditis.

EAS kinnitas vastuseks, et Ericcson esitlas taotluse eurotoetuste saamiseks eurotoetuste saamiseks juba 2009. aasta mais läbirääkimistel majandusministeeriumi ja EAS-iga.

Rahandusministeerium rõhutas aga, et enne ametlikku taotlust ei tohi toetuse maksmist lubada.

EAS-i ajutise juhina töötav Raul Parusk ütles ajalehele, et Ericsson ei alustanud projektiga seotud tegevusi enne EAS-i otsust projekti toetada.

Majandusminister Juhan Parts kinnitas, et pole tsiteeritavat auditit lugenud, kuid sisuliselt oli kõik õiglane.

"Siin on vaja vaadata täpsemalt kuupäevi, sest kava teha suurtele investoritele tehnoloogiainvesteeringute toetuste meede oli olemas juba enne kriisi," rääkis ta.

EAS sattus skandaali tänavu septembris, kui selgus, et 61 projekti puhul on rikutud ergutava mõju nõuet. Rikkumistega seotud võimaliku tagasinõude summa on ligi 10,5 miljonit eurot.

EAS-i eksjuht Ülari Alamets, kes töötas EAS-is üle 10 aasta, esitas skandaali tõttu lahkumisavalduse.

Oliver Kahu

Allikas: ERR