Altosaar: minu peasekretäriks oleku ajal Tallinna Sadamast raha ei tulnud

Isamaaliidu endise peasekretäri, praeguse Vabaerakonna juhatuse liikme Ainar Altosaare sõnul ei toimunud tema peasekretäriks oleku ajal erakonnas mingeid tehinguid, mida saaks seostada Tallinna Sadamaga.

«Mina ei olnud seda tüüpi peasekretär, nagu võis näha Taavi Teplenkovi sarjadest (telesari «Riigimehed»-toim.). Ma olin rohkem sidustav juht ja otseselt rahaasjadega ei tegelenud. Rahaasjadega tegeles laiem ring inimesi, seega ei olnud ma kindlasti klassikaline peasekretär ja mul ei olnud täielikku ülevaadet,» ütles Postimehele Altosaar, kes oli Isamaaliidu peasekretär aastatel 1996-1999 ja 2004-2006.

Altosaar märkis, et kui Jüri Mõis ütles täna Äripäevas avaldatud artiklis, et Tallinna Sadamast anti 2001. aastal tollasele kolmikliidule raha ja erakonnajuhid käisid seetõttu kaitsepolitseis vestlusel, siis ühe korra on ta tõesti kaitsepolitseiga vestlemas käinud, kuid tegemist oli hoopis ühe teise juhtumiga.

«See oli seotud sellega, et ma olin aastatel 1992-1999 oli migratsioonifondi nõukogu liige. Migratsioonifondi tegevjuht Andres Kollist tegi nõukogu teadmata ühe ülekande ja hoidis migratsioonifondi raha teisel arvel, suurusjärgus kaks miljonit krooni. Ma ei mäleta täpselt detaile, aga see oli esiteks ebaseaduslik ja teiseks ei olnud see nõukoguga kooskõlastatud. Ma käisin sellel teemal kaitsepolitseis ütlusi andmas. Ma ei teadnud sellest asjast midagi ja ei saanudki teada,» rääkis Altosaar.

Ta märkis, et sündmused, mida Jüri Mõis kirjeldas, ei toimunud tema peasekretäriks olemise ajal. Altosaar meenutas, et omal ajal oli tal Jüri Mõisaga tüli, kuid ta ei pea praegu mingit viha ja hindab Mõisa tegevust.

«Jüri Mõis ja mina. kelle asendusliikmena ma riigikogus olin, oleme natuke erinevatest subkultuuridest. Mina ja teised isamaaliitlased olid humanitaarid ja me sõnastasime oma ideaale teisiti kui tema. Ta ütles toona, et niikaua, kui minusugused on poliitikas, siis Eesti majandus üldse ei kasva. Aga ma olen pärast seda Mõisaga suhelnud ja mina ei ole tema peale küll mingit vimma. Me oleme erinevad, aga minu arvates ta teeb õigeid asju. See on hea, et ta muretseb praegu rahaasjade pärast. Ta on ka varem avaldanud avalikkuse ees erakondade rahastamise pärast tõsist muret Mida kiiremini ja rohkem me Tallinna Sadama kohta teada saame, seda parem,» rääkis Altosaar.

Endise Isamaaliidu poliitiku Jüri Mõisa sõnul said kunagisse kolmikliitu kuulunud Reformierakond, Isamaaliit ja Mõõdukad 2001. aastal igaüks Tallinna Sadamast miljon krooni ehk 64 000 eurot sularaha, kirjutas täna Äripäev.

2001. aasta esimesel poolel sai Mõis enda lähedaselt usaldusväärse info, et Tallinna Sadamast võeti iga kolmikliidu erakonna toetuseks ligi miljon krooni ehk praeguses vääringus 64 000 eurot.

«Igatahes pidasin infot täiesti tõepäraseks ja kõndisin otsejoones ning seni ainsal korral kaposse ja rääkisin selle loo ära,» jätkas Mõis.

«Pärast kuulsin, et kolmikliidu juhid olid käinud 2001. aasta suvel kapos ülekuulamisel ja on vist praeguseni mu peale päris vihased, aga mingit asja otseselt ei algatatud, sest otseseid tõendeid polnud,» rääkis Mõis.