Tule meiega korruptsioonivastast päeva tähistama | November 2018

Nii see tali kätte jõudiski - esimeste punaste ninade ja jääl kukkumistega. See-eest aga saab meiega varsti tulla rahvusvahelist korruptsioonivastast päeva tähistama!

KVE uudised

Korruptsioonivastane päev 2018 & filmilinastus

Sel aastal koguneme korruptsioonivastase päeva puhul 10. detsembri õhtupoolikul. Tallinna Kopli restorani on oodatud kõik sõbrad, kaasmõtlejad ja koostööpartnerid. Õhtut alustame 2018. aasta korruptsioonivastase teo väljakuulutamisega ning jätkame filmiga "Kõik presidendi mehed" (1976). Anna kohaletulekust teada aadressil carina.paju@transparency.ee. Loe juurde Facebookist ja kodulehelt.

 

KVE juhatuse liige Elsa Leiten koolitas Eesti Haigekassa töötajaid

27. novembril toimus Eesti Haigekassa iga-aastane korruptsiooniteemaline infotund. Sel korral viisid infotunni läbi vabaühendus Korruptsioonivaba Eesti koos TÜ kliinikumi sisekontrolliteenistuse ning keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo esindajatega. Loe juurde kodulehelt.
 

Transparency International (TI)

Seekordsed TI uudised tulevad TI Euroopa Liidu esindusest, mis töötab igapäevaselt ELi läbipaistvuse suurendamise ja korruptsioonivastaste meetmete parendamise nimel.

 

20. novembril hääletas Euroopa Parlamendi õiguskomisjon oluliste täiendustega vilepuhujate direktiivi eelnõu poolt. Liidu õiguse rikkumisest teavitajate ehk nn vilepuhujate direktiiv on esimene säärane üle-euroopaline initsiatiiv pakkuda kaitset väärkäitumisest teavitajatele. Hetkel on vilepuhujate kaitse tagatud vaid 10 EL riigis. TI pressiteadet loe siit ja eestikeelset kokkuvõtet meie kodulehelt.

 

Euroopa Parlamendi põhiseaduskomisjonil on enne maikuu valimisi veel võimalus parandada lobitöö läbipaistvust. Kui kõigil parlamendiliikmetel tekiks kohustus ära märkida, milliste huvi- ja lobigruppidega nad kohtuvad, võimaldaks see näha, kes milliseid otsuseid on mõjutanud, ning annaks avalikkusele parema võimaluse otsustamises kaasa rääkida. Pikas perspektiivis suurendab säärane läbipaistvus usaldust institutsiooni vastu. Loe juurde TI EU lehelt.
 

Teised korruptsioonist

 

Kas meil oleks tarvis rahvusvahelist korruptsioonikohust? Loe ja mõtle kaasa Global Anticorruption Blogi vahendusel.

 

Last Week Tonight with John Oliver uuris, kuidas läheb USA presidendil Donald Trumpil lubadusega puhastada Washington, D.C. korruptsioonist. Vaata saadet Youtube'ist

 

TED Talks toob kokku inoovatiivsed ja originaalsed ideed. Põnevat kuulamist-vaatamist rahapesust Panama paberite ja avaandmeteni korruptsioonivastases tegevused leiad siit

 

Novembris käis KVE-l külas Suurbritannia organisatsioon Protect - speak up, stop harm, mis tegeleb igapäevaselt nii vilepuhujate kui ka organisatsioonide nõustamisega. 25 tegevusaasta täitumise puhul valmis video, kus räägib teiste hulgas ka Oxfami väärkäitumise paljastanud vilepuhuja. Vaata videot Youtube'is.
 

Uudiseid ajakirjandusest

Kuidas poliitilised tutvused ja väikesed altkäemaksud hooldusravi järjekordadest mööda lasksid hiilida, loe Eesti Päevalehest.
Miks on vilepuhumisel tavainimese jaoks liiga kõrge hind, rääkis Danske vilepuhuja Euroopa Parlamendi ees. Kogu lugu Delfi Ärilehes ja Reutersis.

Mujalt maailmast

Origins and implications of the caravan of Honduran migrants. Sharon McLennan, The Conversation, 9.11.2018 
Corruption exists at the Federal level. Now what are you going to do about it? Nick McKenzie & Richard Baker, The Sydney Morning Herald, 26.11.2018