September 2019

September möödus meie jaoks peaasjalikult vihjeandmise temaatika tähe all. Avaldasime praktilise ja Eesti näidetega rikastatud vihjeandmise mehhanismi tööriistakasti ning arenguid on samas valdkonnas toimumas nii Eestis kui mujal maailmas. Allpool käsitletud sündmused aga ainult tõestavad, et vihjeandmise müütide murdmise ning asjakohaste kaitsemeetmete edendamisega on vaja jõudsalt tegeleda.

KVE uudised

Avaldasime tööriistakasti „Vihjeandmise mehhanism ettevõttes“, millest saavad abi ja juhiseid nii väikesed kui suured, vihjeandmise süsteemita kui ka juba toimivate meetmetega organisatsioonid.

 

Tööriistakast on loodud eelmisel aastal toimunud samateemaliste töötubade käigus, mis tõi ühe laua taha Eesti ettevõtted ja eksperdid justiitsministeeriumist, Andmekaitse Inspektsioonist jm.

 

Vihjeandmise mehhanismi loomisel ja edendamisel on ettevõtetele abiks tööriistakasti kontrollnimekirjad, juhised, päriselulised näited nii juhtumitest kui ka ettevõtetes juba töötavatest meetmetest. Kindlasti leiavad tööriistakastist tuge ka avaliku sektori organisatsioonid.
Loe lähemalt siit.

 

Rääkisime tööriistakastist ka Kuku ja Äripäeva raadiotes.

19. septembril toimus GRECO soovituste teemal riigikogu korruptsioonivastases erikomisjonis kohtumine koostöös KVE ja justiitsministeeriumiga.

 

Euroopa Nõukogu korruptsioonivastase riikide ühendus ehk GRECO andis viienda hindamisvooru käigus Eestile soovitused, mis aitavad maandada korruptsiooniriske kõrgete ametiisikute ja õiguskaitseasutuste töös. 19. septembri kohtumise eesmärk oli riigikogu liikmete ning ministeeriumide esindajatega arutleda kõrgete ametiisikute ehk ministrite ja poliitnõunike huvide konflikti vältimise juhendi sisu ja rakendamise üle. Eestil tuleb soovitused ellu viia 2020. aasta juuniks. Soovitustest lähemalt kodulehel.

 

Viisime läbi selle sügise esimese koolituse.

 

 

KVE juhatuse liige Steven-Hristo Evestus tutvustas SA Tallinna Teaduspark Tehnopoli iga-aastase infotunni raames korruptsioonialaseid arenguid ning arutasime lähemalt nii huvide konflikti kui kingituste üle. Lähemalt meie Facebookis.

 

Transparency International (TI)

 

Septembris ilmus Ladina-Ameerika ja Kariibi regiooni korruptsioonibaromeetri raport.

 

Global Corruption Barometer (GCB) uurib lähemalt elanike taju ja kokkupuudet korruptsiooniga. Regioonis, kus on toimunud viimase aja üks suurimaid rahvusvahelisi skandaale Lava Jato, on korruptsioon endiselt äärmiselt laialdane probleem: igale neljandale inimesele on nt valimistel hääle andmise eest pakutud altkäemaksu.

 

Esmakordselt vaatles baromeeter ka korruptsiooni soolist dimensiooni ning tulemused on üpris jahmatavad. Iga viies inimene on ise või teab kedagi, kes on pidanud avalikele teenustele ligipääsemiseks pidanud taluma seksuaalset väljapressimist (ing. k. sexual extortion ehk sextortion).

 

Kõiki tulemusi vaata lähemalt siit

 

Euroopa, sh Eesti baromeetri tulemused ilmuvad praeguse ajakava kohasel 2020. aasta suvel.

Teised korruptsioonist

 

Õiguskantsler esitles riigikogule aastaülevaadet. Põhjalikku ülevaadet loe siit

 

Justiitsminister Raivo Aeg tutvustas riigikogus eelnõud, mille kohaselt saab tulevikus valimispäeval poliitilist välireklaami teha ning kaotatakse ära valimisagitatsiooni keeld väljaspool hääletamisruumi. Muudatus on kooskõlas õiguskantsleri soovitustega tagamaks võrdsus eelhääletuse ja valimispäeval valivate inimeste vahel. Lähemalt justiitsministeeriumi pressiteatest.
 

Et vihjeandmine on Eestis augustist alates aktuaalseks teemaks muutunud, on hea aeg uuesti üle vaadata teavitamist käsitlevad filmid. Eelmisel aastal pani Transparency International kokku nimekirja seitsmest suurepärasest filmist, mille hulgast leiab nii klassikuid nagu „Kõik presidendi mehed“ (1976) kui ka kaasaegseid käsitlusi nagu „Snowden“ (2016). Vaata listi siit.  Meie aga ootame juba põnevusega Panama paberite skandaalile keskenduvat Netflixi filmi „The Laundromat“, milles löövad teiste hulgas kaasa Meryl Streep, Antonio Banderas ja Gary Oldman. Netflixi platvormil linastub see 18. oktoobril. 

 

KVE juhatuse liige Steven-Hristo Evestus osaleb MTÜ Mondo projektis, mille raames jõutakse just Ukraina kriisipiirkonna elanikeni. Septembris viis projekt eksperdid Ukraina järjekorras kolmandale Arvamusfestivalile. Lähemalt Hea Kodaniku veebist.
 

Uudiseid ajakirjandusest

Septembris olid jätkuvalt tähelepanu all Eesti ülikoolid. Tartu Ülikooli IMS labori raamlepingu võitsid aastaid tagasi labori endised ja praegused töötajad. Kuigi peagi saadi aru, et huvide konflikt on reaalne, kehtib raamleping siiani. Praeguseks on politsei juhtumi osas alustanud kriminaalmenetluse. Lähemalt juba Postimehes.
Tallinna Tehnikaülikooli vihjeandmise juhtum paneb meid taas tõdema, et teavitaja erikohtlemine on Eestis veel tavapärane. KVE kommentaariga lugu taas Postimehes. Tallinna Tehnikaülikooli vihjeandmise juhtumi raames on KVE teavitajate kaitse vajalikkust toonitanud ja vihjeandmise mehhanismide laiemat puudulikkust kommenteerinud lisaks ka AK+ saates (lugu algab 10:35, KVE kommentaar 15:52) ja Postimehes.
 

Mujalt maailmast

USA värske vilepuhujaskandaal puudutab Trumpi ja üht välisliidrit. Maria-Ann Rohemäe, ERR, 20.09.2019

 

Shuping Wang: Whistleblower who exposed HIV scandal in China dies. 26.09.2019, BBC

 

Austria paremäärmuslasi tabas valimiste eel uus skandaal. Postimees, 27.09.2019