September 2018

Eikusagilt ilmunud tuult ja vihma trotsides oleme seljataha jätnud ühe sisuka septembrikuu. Uutest Narva kogukonnapraktikantidest, alanud kohalike omavalitsuste suunalisest projektist ning lõunanaabrite tegemistest jagub lugemist kauemakski.

KVE uudised

 

Pühapäeval, 30. septembril, sooritasid esimese kogukonnapraktika päeva kolm tublit ja hakkajat 9. klassi noort - Kristian, Aleksei ja Maksim Narva Soldino Gümnaasiumist. 

Kogukonnapraktika on koolide ja vabaühenduste koostööprogramm, mille käigus õpilased lähevad vabaühendusse lühipraktikale, kus nad saavad praktilise töökogemuse ja arusaama, et oma tegevustega saabki kogukonda meie ümber kujundada. Päeva tulemusena valmis suveuudiseid kajastav venekeelne uudiskiri, mida saab lugeda siin. Vahvast päevast ning initsiatiivist loe rohkem siin.

 

25.-26. septembril toimus Bratislavas töötuba, kus 22 Euroopa riigi Transparency Internationali ühingu esindajad arutasid Euroopa pealinnade läbipaistvuse indeksi (European Capital Cities’ Transparency Ranking ECCTR) sisu ja koostamise võimalikkuse üle.

Millist mõju sellised indeksid kohalikele omavalitsustele teiste riikide näitel on avaldanud, loe juurde siin.

 

Alustame tööd kohalike omavalitsuste korruptsiooni ennetamise ja riskide hindamise keskkonna loomise suunal.

Projekti käigus kaasame nii kohalike omavalitsuste esindajaid, teeme koostööd Vabaühenduste Liiduga ning saame nõu Euroopa Komisjoni kohalike omavalitsuste reformi eksperdikeskuselt, kes on koostanud ka Korruptsioonivaba Eesti 2015. a tõlgitud ja kohandatud KOVide eetika tulemuskaardi. Justiitsministeeriumi toetatud projekt kestab 2019. a aprillini lõpuni. Loe juurde siin.

 

Transparency International (TI)

 

Rahvusvaheline korruptsioonivastane konverents läheneb! Selle raames leiab aset ka filmifestival, mille kava on üleval siin. Kui Kopenhaagenisse kohale ei jõua, saab aga kindlasti põnevaid filmisoovitusi.

Mis toimub tegusas Transparency Internationali ühingus Lätis, loe nende värskest inglisekeelsest uudiskirjast.
 

Teised korruptsioonist

 

Miks tuleks vilepuhujaid kaitsta, eriti väikeriigis nagu Eesti, kirjutab Eesti Inimõiguste Keskuse juhataja Kari Käsper Äripäevas.

 

Justiitsminister tõstatas küsimuse, kes ja mis volitustega peaks erakondade rahastamise järelvalvet sooritama, kirjutab ERR.

 

Mis on IP ehk integrity pacts? Seletab Helen Jiang Global Anticorruption Blogis. Muide, suuremahuliste hankelepingute täitmist monitoorib pilootkorras ka Transparency Internationali ühing Lätis.

 

Uudiseid ajakirjandusest

Korruptsioonikahtlustus esitati HIV-i ravimite komisjoni liikmele Matti Maimetsale. Kas juhtum jõuab süüdisteni, näitab uurimine. Loe edasi ERRist.
Õiguskantsler Ülle Madise tutvustas riigikogule aastaülevaadet ning tõi muuhulgas välja korruptsioonivastase seaduse toimingupiirangu segasuse. Loe edasi ERRist.
Vilepuhujad on kaasa aitanud muuhulgas ka Danske Banki rahapesujuhtumi paljastamisele. Kuidas, loe Eesti Ekspressist.
 

Mujalt maailmast

EU parliament pushes Hungary sanctions over Orban policies. Alastair Macdonald, Reuters, 12.09.2018
Argentinas esitati korruptsioonisüüdistus ekspresident Kirchnerile. AFP/BNS, Postimees, 17.09.2018
Report exposes Maldives 'orgy of corruption' ahead of election. Will Jordan, Al Jazeera, 18.09.2018
Three people charged with Slovak journalist Kuciak's murder. Tatiana Jancarikova, Reuters, 28.09.2018