Oktoober 2015

2015.a. sügis on kahetsusväärselt olnud täis korruptsioonikahtlusi, nii tipptasemelt kui ametnike töömailt. Ühingu meelest pole põhjust ainult rõõmustada, et õiguskaitseorganid ja sisekontroll tegutsevad. Ühingu juhatuse liikmete analüüse ja seisukohavõtte on oktoobrikuus ilmunud hulgaliselt.

Ühingu uudised

Ühing saates "Vahetund Postimehega"

Korruptsioonivaba Eesti juhatuse liige Asso Prii oli külaliseks saates "Vahetund Postimehega". Arutleti selle üle, kuidas hiljutised korruptsiooniskandaalid mõjutavad Eesti ühiskonda ning kas paljastused näitavad uurimisasutuste efektiivsust või pigem seda, et kuskil on midagi valesti.

Saadet saab kuulata siit.

Saatest ajendatuna kirjutas Postimees 30. oktoobril ka juhtkirja "Korruptsioonisügis", kus on muuhulgas tuginetud Asso Prii esitatud seisukohtadele.

Pisikorruptsioon on Eestis jätkuvalt elujõuline

Hiljutiste altkäemaksu juhtumite valguses selgitas juhatuse esimees Erkka Jaakkola Vikerraadio saates "Uudis+" milliseid järeldusi võib antud olukorras teha ja kuidas hinnata nii õiguskaitseorganite kui ka meedia võimekust korruptsioonitemaatikaga tegeleda. Raadiointervjuu põhjal valminud uudislugu saab lugeda siit.

Riigi kogutud info peaks olema tasuta

Juhatuse liige Asso Prii võttis Äripäeva arvamusrubriigis sõna infovabaduse teemal ning selgitas, miks ei peaks riik seadma eesmärgiks avalike andmete pealt kasumi teenimist. Arvamuslugu saab lugeda siit.

Kokkuvõte seminarist "Lobimine - miks ja kuidas?"

6. oktoobril korraldas Korruptsioonivaba Eesti (KVE) Tallinnas nii avalikule kui ka erasektorile suunatud seminari "Lobimine - miks ja kuidas?". Seminari eesmärgiks oli tõsta osapoolte teadlikkust lobimisest, anda konkreetseid juhiseid korruptsiooniohtlikes olukordades käitumiseks ning arutleda selle üle, kas ja miks peaks lobimine Eestis reguleeritud olema. Täpsem ülevaade käsitletud teemadest, koolitusmaterjalidest ja tagasisidest asub siin.

TI sekretariaat koolitas ühingut

22.-23. oktoobril külastas projekti "Sissevaade lobitöö reeglitesse" raames ühingut Julie Anne Miranda-Brobeck Transparency Internationali sekretariaadist. Julie Anne'i ülesandeks oli arendada ühingu personali ja juhatuse oskusi sihtgruppide kaardistamise, kriisikommuniaktsiooni ja avalikkusega suhtlemise vallas. 

 

Transparency Internationalist

TI ja ALTER-EU nõuavad kohustuslikku lobiregistrit

12. oktoobril esitasid TI ja ALTER-EU (The Alliance for Lobbying Transparnecy and Ethics Regulation in Europe) ühise pöördumise Euroopa Parlamendi liikmetele ja seal töötavatele ametnikele. Pöördumise eesmärgiks oli avalikult väljendada poolehoidu Euroopa Komisjoni initsiatiivile suurendada institutsioonides läbipaistvust, aga ka rõhutada praeguse süsteemi puudujääke ning anda soovitusi nende parandamiseks.

Loe pöördumist siit.

Teised korruptsioonist

Kuidas reguleerida lobitööd?

Ühingu Korruptsioonivaba Eesti rõõmuks jätkub ühiskonnas arutelu selle üle, kas ja kuidas tuleks Eestis lobitööd reguleerida. Justiitsminister Urmas Reinsalu on avaldanud ministeeriumi poolse nägemuse lobitöö reguleerimisest, mille alusel tuleks pigem panna rõhku parlamendiliikmete aruandekohustusele ja pöörata tähelepanu üldisele poliitilisele kultuurile.
Euroopa Komisjoni endine aseperesident külastas Riigikogu korruptsioonivastast erikomisjoni ning hoiatas, et lobistide tööd ei tohiks siiski üle reguleerida.
Justiitsministri arvamust saablugeda siit ja kokkuvõtet erikomisjoni istungist siit.

Korruptsiooni vastu skulptuuridega

Zimbawe skulptor Melody Fombe on otsustanud anda oma panuse korruptsioonivastasesse võitlusesse kunsti abil. Melody usub, et lisaks presidendile ja ministritele peaks ka rahvas ise aktiivselt korruptsiooniga võitlema ja on otsustanud tõsta teadlikkust ühiskonnas korruptsiooniteemaliste skulptuuride kaudu.
Loe lähemalt siit.

 

Uudiseid Eesti meedias

Prokuratuur: riigikogu peab ise looma süsteemi, et rahvasaadikule hüvitataks vaid reaalsed töökulud, EPL Online 29.10.2015
Kadri Simson: korruptsioonikahtlus tugevdab Savisaare positsiooni erakonnas, PM Online 28.10.2015
PPA ametnikud töötasid dokumendivabriku heaks, ERR Online 28.10.2015
Dokumendipetiste rühmitusse kuulus kümme naist, jõugu juht võeti vahi alla, ERR Online 28.10.2015
Siim Kallas soovitas lobistide tööd mitte üle reguleerida, PM Online 26.10.2015
Eksamineerijad võtsid sõidueksamile minejalt mitusada eurot altkäemaksu, ERR Online 25.10.2015
Reinsalu toetab riigikogu juurde lobifirmade registri loomist, PM Online 14.10.2015
Altkäemaksuskandaal: kapo viis Hundisilmalt ära suure summa sularaha, Kallo jääb ametisse, PM Online 5.10.2015
Jüri Mõis: korruptandid on magama jäänud inimesed, Maaleht 1.10.2015

 

Uudiseid mujalt maailmast

The fine line between gift and bribe, Business Standard 26.10.2015
The Anatomy of Anty-Corruption, Stratfor Global Intelligence 27.10.2015
The fine line between gift and bribe, Business Standard 25.10.2015
Recordings posted online suggest Moldova's former PM asked for bribes, Euronews 20.10.2015
To make people buy into fighting corruption, we first need to know how to sell it, The Conversation 20.10.2015
If you're not concerned about behind-the-scenes lobbying, you should be - it affects everything from the food you eat to the medicine you take, The Independent 16.10.2015  
Vanuatu politicians guilty of corruption pardon themselves while president is away, The Independent 14.10.2015