Juuli 2022

Südasuvine juulikuu möödus tegusalt ja toimekalt tehes ettevalmistusi nii Arvamusfestivali kui ka tegelike kasusaajate seminari jaoks. Lobitööst, huvide konfliktist ja korruptsiooniennetusest jagasid mõtteid nii juhatuse esimees Steven-Hristo Evestus kui ka KVE liige Carina Paju.

KVE uudised

 

Kuidas võidelda korruptsiooni vastu poliitikas?

11. juulil  käis KVE juhatuse esimees Steven-Hristo Evestus Vikerraadios rääkimas sellest, kuidas võidelda korruptsiooni vastu poliitikas. 

Steven tõi välja, et lahendus, kuidas korruptsiooni kõige paremini ennetada peitub eelkõige võimsamate otsustajate käes, nagu seda on erakonnad, erakondade juhid, ministrid, kohalike omavalituste juhid. Just nende võimuses on kujundada parem organisatsioonikultuur ja olla eeskujuks ning suunanäitajaks. Ka saabuvate kevadiste Riigikogu valimiste eel võiksid kõik erakonnad mõelda sellele, kuidas sisustada parimaid tegevusi selleks, et ära hoida poliitilise korruptsiooni juhtumeid.

 

Lobitöö on loomulik tegevus, aga see ei tohi jääda varju

Juulis jõudis avalikkuse ette Uberi agressiivset laienemist saatnud üleilmse 2013.-2017. aastal tehtud lobitöö telgitagused. Dokumentidest lähtub, kuidas Uberi palgatud lobistid leidsid Eestis teema eestkõnelejaks tollase riigikogu liikme Kalle Pallingu, kes väidetavalt proovis endale vastutasuks saada nii valimisteks kampaaniategijat kui ka uut hästi makstud töökohta, juhul kui valimistulemused pole rahuldavad. KVE liige ja Avatud Valitsemise Partnerluse Põhja- ja Balitmaade koordinaator Carina Paju juurdleb lobitöö läbipaistvuse üle Eesti Päevalehes.   

Samuti tõusetus avalikkuse ees arutelu tervise- ja tööministri Peep Petersoni võimaliku huvide konflikti suhtes. KVE juhatuse esimees Steven-Hristo Evestus avaldab arvamust Postimehes.

 

Kui tugevalt kõlavad noorte hääled? Tule Arvamusfestivalile ja mõtle kaasa

Korruptsioonivaba Eesti ja Eesti Koostöö Kogu korraldavad seekord Arvamusfestivalil arutelu "Kui tugevalt kõlavad noorte hääled?". Leia meid hariduse alalt 12. augustil kell 16.00-17.30.

Noorte osalemine kodanikuühiskonnas kipub endiselt kiduraks jääma. Kas pelgalt kooli ühiskonnaõpetuse tunnid muudavad õpilasi aktiivseteks koolikogukonna liikmeteks või on tarvis ka kodanikuharidust? Kas peaksime õpilastele andma rolli kooli eelarves kaasa rääkimiseks või mida peaks koolist kaasatuse teemadel õppima? Arutelul kogumegi ideid, mida saaks kohe üle Eesti praktikasse rakendada.

Arutelus osalevad: Anette Viin (Õpilasesinduste liidu juht), Irene Käosaar (Narva Eesti riigigümnaasiumi direktor), Triin Noorkõiv (MTÜ Alustavat õpetajat toetav kool tegevjuht ja hariduselu edendaja), Aleksei Jašin (keelekümbluse õpetaja), Arutelujuht: Trine Tamm.

Leia üritus ka Facebookist.

 

Lisaks osaleb KVE juhatuse esimees Steven-Hristo Evestus kahes arutelus: 

12. august kell 14.00-15.30 “Teatritempel” õnnelike laste alal ja kell 18.00-19.30 “Inimõigused kui piits ja präänik” Kõik on kaasas! alal.

 

Tegelike kasusaajate seminar 

20. septembril 2022 korraldab Korruptsioonivaba Eesti Tallinnas seminari “Tegelike kasusaajate andmestik: miks ja kellele?”, mille eesmärgiks on tuua kokku eri sektorite osapooled, kes juba kasutavad või võiksid potentsiaalselt kasutada tegelike kasusaajate andmestikku. Otsime probleemkohti andmestiku kasutamisel, ühiseid lahendusi ja koostöövõimalusi. Seminaril käsitleme teemasid nagu ligipääs andmetele, andmete standardiseerimine ja verifitseerimine ning kasutamine rahapesu- ning korruptsioonivastastes tegevustes.

Seminar toimub Euroopa Komisjoni tegevuse Preparatory Action – Capacity building, programmatic development and communication in the context of the fight against money laundering and financial crimes raames.

 

Transparency International (TI)

Vihjeandmise juhtum Maailma Terviseorganisatsioonis (WHO) ootab lahendust

Francesca Zambon, endine WHO teadlane, teatas tollase abidirektori dr Ranieri Guerra survest muuta Zamboni poolt koostatud aruannet Itaalia pandeemiaks valmisoleku kohta. Loe juhtumist lähemalt TI blogist.

 

Teised korruptsioonist

Euroopa Komisjon avaldas kolmanda õigusriigi aruande, mis rõhutab, et täna, seoses Venemaa sissetungiga Ukrainasse, on üha olulisem näidata demokraatlike väärtuste, inimõiguste ja õigusriigi põhimõtete järgimise tähtsust. Muuhulgas toodi välja, et Eesti peaks jätkama jõupingutusi lobitöö suuniste tõhusaks rakendamiseks.

 

Mis juhtub kui maailma probleemide lahendaja ÜRO seisab ise silmitsi süüdistustega rikkumistes ja korruptsioonis? BBC dokumentaalfilm The Whistleblowers: Inside the UN paljastab murettekitavaid süüdistusi nende kohta, kes teavitavad korruptsioonist, seksuaalsest kuritarvitamisest ja halvast juhtimisest ÜROs.

Ajakirjandusest

Kaitsepolitsei pidas kinni Pirita linnaosa vanema Tõnis Liinati (Keskerakond) kahtlustatuna altkäemaksu võtmises, vahendas ERR.
Suur andmeleke paljastab, kuidas maailma üks hinnalisim idufirma sõidujagamisplatvorm Uber lobis endale sobivate seadusemuudatuste saavutamiseks poliitikuid üle maailma. Eestis oli Uberi sihikul poliitikute täielik koorekiht ja vähemalt üks mõjukas riigikogu liige mässis end korduvalt huvide konflikti, kirjutas Eesti Päevaleht.
Postimehe juhtkirjast saab lugeda, et möödunud aasta märtsis kiitis Vabariigi Valitsus oma otsusega heaks lobistidega suhtlemise hea tava ametiisikutele. See oli esimene tõsisem samm lobitegevuse reguleerimiseks Eestis. Paraku puudutab see vaid ametnikke, kuid ei laiene riigikogulastele.
Töö ametiühingus on lobitöö näiteks sellisel juhul, kui töö sisuks on mõjutada poliitikaotsuseid. Pelgalt töötamine organisatsioonis, mis tegeleb oma huvide eest seismisega, ei tee inimesest lobisti, kirjutab Mari-Liis Sööt ERRis.

 

Mujalt maailmast

Uber broke laws, duped police and secretly lobbied governments, leak reveals. The Guardian, 11.07.2022
Major anti-money-laundering reform passes US House. Hamish Boland-Rudder, ICIJ, 15.07.2022
South Africa’s ANC retains rule that officials must step down if charged. Tim Cocks, Reuters, 31.07.2022