KVE uudised
Ausa Ettevõtluse Võrgustiku koolituskavale registreerumine on nüüd avatud! Esimesena arutlevad KVE tegevjuht Carina Paju ja Nordea panga peaspetsialist Erkka Jaakkola 9. septembril vihjeandmise teemal.
28. oktoobril jagavad töötoal „Hea valitsemistava juurutamine riigi- ja eraettevõtetes” kogemusi Kaie Karniol, rahandusministeeriumi riigivara osakonna juhataja, Kaido Padar, nimetamiskomitee esimees, ning Erik Sakkov, Balti äriühingu üldjuhtimise instituut Eesti juht.
Korruptsioonivastasel päeval 9. detsembril räägime ärikorruptsiooni olemuse ja ennetamise teemal koos PPA korruptsioonikuritegude büroo juhi Mati Ombleri ja Soraineni advokaadibüroo vandeadvokaadi Norman Aasiga.
Loe juurde meie kodulehelt ja registreeru siin.
Oleme koos Põhjamaade Ministrite Nõukoguga Arvamusfestivalil! Juba järgmisel reedel, 14. augustil juhib KVE tegevjuht Carina Paju arutelu „Koputajad, pealekaebajad ja vilepuhujad“.
Tule ja mõtle meiega kaasa! Laval on Martin Laine (Ekspress Meedia), Mare Tannberg (Justiitsministeerium), Tõnis Sepp (Eesti Energia), Anna Romberg (Anchor Integrity / Anti-Corruption). Arutelu toimub kl 16-17:30 infokorratuse alal ning räägime seekord inglise keeles.
Lunasta tasuta pilet ning vaata kava Arvamusfestivali kodulehel.
Justiitsministeerium avalikustas väljatöötamiskavatsuse ELi vihjeandjate kaitse teemalise direktiivi ülevõtmiseks.
Huvigruppidelt oodatakse arvamusi kooskõlastuseks 19. augustini. Loe justiitsminister Raivo Aegi selgitust siin.
Whistleblowing International Networki lehel EU Whistleblowing Meter saab nüüdsest jälgida, kuidas direktiivi ülevõtmine kõikides Euroopa Liidu riikides kulgeb. Nüüdseks on protsessiga alustanud 11 riiki 27-st.
KVE tegevjuht ERRis: vihjeandmisest Eesti moodi ehk kannata, kui teavitad, ja tunne end süüdi, kui ei teavita.
Hiljuti avalikkuse ette tulnud kaks suurt tähelepanu pälvinud juhtumit – see, et laste väärkohtlemises süüdistatavat kasuema Malle Kobinit ähvardab reaalne vangistus ja rahvusooper Estonia juhi Aivar Mäe vastu esitatud ahistamissüüdistused – on küll erinevad, kuid pakuvad mõlemad õppetunde sellest, mida tähendab Eestis teavitamine, või hoopis vastupidi, teavitamata jätmine, kirjutab ühingu Korruptsioonivaba Eesti tegevjuht Carina Paju ERRis.
27. augustil ootavad juhatuse esimees Steven-Hristo Evestus ja juhatuse liige Elsa Leiten teid tööga seotud kingituste teemalisele koolitusele.
Loe juurde Eesti Koolitus- ja Konverentsikeskuse kodulehelt.
Kuulamissoovitused päevakajalistel teemadel: juhatuse esimees Steven-Hristo Evestus Äripäeva raadios ja Raadio 2-s.
Äripäeva hommikuprogrammis ja saates „Olukorrast riigis“ tulid arutluse alla vihjeandjate kaitse, kohtute avaandmete salastamine ning USA advokaadibüroo palkamise läbipaistvus. Vaata juurde kodulehelt.
Transparency International (TI)
On oluline, et Rahvusvahelise Valuutafondi riikidele antaval kriisirahastusel on kindlad reeglid ja tingimused, mis tagavad selle otstarbeka ning läbipaistva kasutamine.
Et meetmeid jälgida, on TI loonud IMF Trackeri lahenduse. Vaata juurde kodulehelt.
Miks mõjutab koroonakriis eelkõige halvemal sotsiaalmajanduslikul järjel ühiskonnagruppe?
Korruptsioon ja diskrimineerimine on ühe mündi kaks külge, kirjutab Matthew Jenkins TI blogis.
Kuidas mõjutab lokkav korruptsioon inimeste igapäevaelu?
TI tegi koos organisatsiooniga Gambia Participates dokumentaalfilmi elust Gambia endise diktaatori Yahya Jammehi valitsemise all. Vaata lühifilmi Youtube’st.
Uudiseid ajakirjandusest
Marica Lillemets arutles ajalehes Postimees lobistide ja huvigruppidega suhtlemise avalikustamise üle.
Siim Vahtrus ja Karin Kase väitlesid ajalehes Postimees, kas lobistidele peaks looma kohustusliku registri.
Eesti Päevaleht selgitas pikemalt lahti, mida kätkeb endas justiitsministeeriumi avalikustatud vihjeandjate kaitse eelnõu väljatöötamiskavatsus.
Mis on anonüümne allikas ning milleks anonüümsust vaja on, arutles Marju Himma ERRi päevakommentaaris.
Justiitsministeerium tahab vähendada kohtuistungite andmete kättesaadavust, vahendas ERR.
Õiguskantsleri kantselei õiguskorra kaitse osakonna juhataja Külli Taro selgitas ERRi päevakommentaaris, kes on ametiisik ja ametnik ning peaks saama kuuluda volikokku.
Kriitikud näevad planeerimisseaduse juures korruptsiooniriski, kirjutas Äripäev.
Mujalt maailmast
U.S. Makes Progress on Legislation to Prevent Illicit Financial Flows. OCCRP, 01.07.2020
Federal agents seize more than 80 luxury cars at Port Everglades bound for Venezuela. Jay Weaver, Miami Herald, 08.07.2020
Teised korruptsioonist
Valmis on saanud eurobaromeetri uus korruptsiooniteemaline eriuuring. Vaata tulemusi siin.
Juunis tutvustasime esimest spordikorruptsiooni teemalist lõputööd Eestis. GABis kirjutatakse, mida tuleb veel teha, et rahvusvaheline jalgpall korruptsioonivabamaks muuta.
OCCRP-l on valminud uus põnev sotsiaalmeedia sarnane platvorm, kus saab tutvuda korrumpeerunud venetsueelalaste eluga. Saa nendega tuttavaks El Feis lehel.