Juuli 2019

Suvisest uudiskirjast saate lähemalt lugeda nii TI suvekoolist kui kalendrisse punaselt märkida järgmisel reedel Arvamusfestivali raames toimuva vilepuhumise arutelu ning 28. augusti erasektori korruptsiooni käsitleva koolituse.

KVE uudised

Juba järgmisel reedel kl 14:00-15:30 viime Arvamusfestivalil läbi arutelu teemal „Vilepuhuja: varajane häirekell või igipõline pealekaebaja?“

 

Vilepuhujad ehk väärkäitumisest teavitajad on aidanud päevavalgele tuua hulganisti pettusi alates Panama paberitest kuni Danske Banki rahapesuskeemini. Ometigi saavad nad tihtipeale pahameele ja kiusu osaliseks.

 

Seekordse arutelu käigus paneme end vilepuhuja kingadesse ning seisame vastamisi samade dilemmadega kui teavitajadki. Uurime ja arutame, kes need müstilised vilepuhujad tegelikult on ja mis neid tegutsema ajendab.

 

Leia üritus kodulehelt, Facebookist ja Arvamusfestivali kavast.

 

Järgmine ausa ärikultuuri koolitus „Huvide konflikt ja erasektori korruptsioon“ toimub juba 28. augustil.

 

Läbiviijaks on KVE endine tegevjuht ning praegune advokaadibüroo Supremia vandeadvokaat Asso Prii. Nagu meie töötubadel ikka, saab igast ettevõttest osaleda kuni kaks töötajat ning grupi hoiame kvaliteetse arutelu tagamiseks väiksena. Kuni 25. augustini koolituskavaga liitunuile soodustus -10%.

 

Lähemalt kodulehel.

 

Transparency International (TI)

Leedus toimus järjekorras kümnes School on Integrity ehk Leedu TI korraldatav korruptsioonivastane suvekool. Kohal oli üle 120 aktivisti, ajakirjaniku, eksperdi, akadeemiku ja poliitiku 60 eri riigist.

 

TI töötajatele mõeldud stipendiumiprogrammi raames osales suvekoolis seekord ühingu tegevjuht Carina Paju. Nädalasele intensiivsele suvekoolile järgnes kolm päeva Leedu korruptsiooni ennetamisega tegelevate institutsioonide külastamisi koos 8 teise TI kolleegiga Gruusiast, Rumeeniast, Mongooliast, Ugandast, Zimbabwest, Bangladeshist, Venetsueelast ja Peruust.

 

Suvekool on aga avatud kõigile korruptsiooni ennetamise ja läbipaistvuse suurendamisega tegelevatele inimestele. Järgmisel aastal tasub minna nii maailmaklassiliste kõnelejate, äärmiselt praktiliste loengute ja seminaride kui põnevate uute tutvuste tõttu. Loe Transparency Schooli kohta lähemalt selle kodulehelt.
 

25-aastaseks saamise puhul kogus TI üheks lugemiseks kokku 25 korruptsioonivastast võitlust vorminud ja muutnud korruptsiooniskandaali

 

Teised korruptsioonist

 

Kui soovite silma peal hoida, mis läbipaistvuse, eetika, pöörduste ja lobitöö osas Euroopa Liidus toimub, tasub enda e-postkasti tellida Politico EU Influence uudiskiri

 

Juunis kordas õiguskantsler kahe aasta tagust soovitust kaotada poliitilise välireklaami piirang valimispäeval, sest regulatsioon ei täida oma eesmärki. 8. juulil saatis justiitsminister Raivo Aeg valitsusse eelnõu, millega tühistatakse poliitilise välireklaami ja aktiivse valimisagitatsiooni keeld valimispäeval. Agitatsioon jääb keelatuks hääletusruumis. Loe lähemalt Justiitsministeeriumi pressiteatest.
 

Uudiseid ajakirjandusest

Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjon (ERJK) tegi Mihhail Kõlvartile ja Tõnis Paltsile sunniraha hoiatused avalike vahendite valimiskampaaniaks kasutamise osas. Loe lähemalt ERRist.

 

Saaga jätkub: Hillar Teder rääkis Eesti Päevalehele Keskerakonna seni varjatud rahastamisskeemi tagamaadest.

 

Korruptsioonivastase erikomisjoni esimees Raik uurib Viktor Vassiljevi ja ta abikaasa äride huvide konflikti kohta. Loe lähemalt Delfi Ärilehest.

 

Eesti transiidiärist ja AS Eesti Raudtee juhatuse liikme korruptiivsetest tehingutest loe Eesti Ekspressist.

 

Mujalt maailmast

The anti-corruption case that touched a Russian nerve. Natalia Zotova, Andrei Zakharov and Svetlana Reiter, BBC News, 02.07.2019

 

Wolf of Wall Street producer arrested in Malaysia for money laundering. BBC News, 4.07.2019

 

Audio Suggests Secret Plan for Russians to Fund Party of Italy’s Salvini.  Jason Horowitz, The New York Times, 10.07.2019

 

‘State capture’: the corruption investigation that has shaken South Africa. Mark Gevisser, The Guardian, 11.07.2019

 

Will Zuma testimony help South Africa's fight against corruption? Christopher Clark, Al Jazeera, 17.07.2019

 

Netherlands, Switzerland suspend UNRWA funding over ethics report. Al Jazeera, 31.07.2019