Detsember 2018

Tegusat, ausat ja korruptsioonivaba 2019. aastat! Et eesmärki varakult täitma hakata, kutsume teid koostöös Tallinna Tehnikaülikooli ärikorralduse instituudiga 9. jaanuaril ärieetika ja vilepuhumise teemalisele seminarile. Uuel aastal uue hooga!

KVE uudised

9. jaanuaril kl 12-15:30 kutsume kõiki osalema seminaril teemal Business Integrity & Whistleblowing: vaikivast organisatsioonist avatud uste poliitika ja eetilise ärini.

Kohal on ärieetika ja vilepuhumise rahvusvahelised eksperdid OECD-st ja Cargotec-ist. Seminar toimub koostöös Tallinna Tehnikaülikooli ärikorralduse instituudiga. Rohkem infot ja registreerimine kodulehel.
 

10. detsembril tähistasime koostööpartnerite ja kaasmõtlejatega rahvusvahelist korruptsioonivastast päeva.

Koostöös USA saatkonnaga toimunud ürituse täheldas üles kogukonnapraktikant Elise Saar, kelle kokkuvõttega saab tutvuda kodulehel.
 

Korruptsioonivastase päeva üritusel tegi KVE teatavaks, et 2018. aasta korruptsioonivastane tegu jäi välja andmata.

Kuigi tähelepanu vajavaid teemasid on mitmeid, ei jäänud sel aastal KVE liikmetele silma ühtegi uudset ja mõjusat korruptsioonivastast initsiatiivi. Küll aga juhtis valikukomisjon tähelepanu asjaolule, et Eestis ei kaitsta piisavalt vilepuhujaid. Sellest, miks vilepuhumist ei tohi käsitleda pealekaebamisena, loe Äripäevast.
 

Transparency International (TI)

 

Korruptsioonivastase päeva puhul mõtiskles TI enda rahvusvahelise liikumise rollide üle. Igal riigil ja piirkonnal on omad prioriteedid ja mured, mistõttu on kohalikel ühingutel suur vabadus, kuid ka vastutus olukorrale vastavalt tegutseda. Loe juurde TI blogist

 

Aasta lõpp on peegeldamise aeg. Olulisematest 2018. aasta TI ühingute saavutustest loe kokkuvõtet siin.
 

Teised korruptsioonist

Euroopa Nõukogu korruptsioonivastase riikide ühendus GRECO avaldas Eesti kohta järjestuses viienda hindamisvooru tulemused. Raport soovitab Eestil huvide konflikti ennetamisel rohkem tähelepanu pöörata ministritele ja poliitilistele nõunikele, kuid ka vilepuhujate kaitsele, sh PPA töötajate seas. Loe juurde justiitsministeeriumi pressiteatest.
 

Arstitudengite eestvedamisel ning justiitsministeeriumi abil sai valmis humoorikas ja mõtlemapanev videoõppematerjal, mis on mõeldud arstitudengitele, kuid ka täiendõppeks. Vaata juurde korruveebist.
 

Public Administration Review sai valmis blogipostitustest koosneva korruptsiooniteemalise sümpoosiumi. Keelekasutus on tavainimesele mõistetav ja mahu poolest sobivad läbinärimiseks ka lühema pausi ajal.
 

Uudiseid ajakirjandusest

Parlamendiliikmed jagasid taas katuserahasid. Rahandusminister Tõniste leidis, et piirkondlike investeeringute praegune jagamise kord pole mõistlik. Loe juurde ERRist.
 
Kuigi riigihanke võitnud ettevõtted mõisteti korruptsioonis süüdi, pole PERHil praeguse seaduse järgi lepingust taganeda. Mõnetuhande eurone trahv on pikaajalise miljoneid väärt lepingu kõrval tühi kulu. Loe juurde Postimehest.
 
PERHi eksjuht Tõnis Allik mõisteti õigeks. Loe juurde ERRist.
 
Danske Banki rahapesu asjus peeti kinni 10 endist panga töötajat. Kuidas rahapesu tõrjuma pidanud kaitseliin eesmärgivastaselt käitus, loe juurde Delfi Ärilehest.
 
Riigikohus otsustas, et korruptsioonis süüdistatav Edgar Savisaar vabastatakse tervislikel põhjustel kohtu alt. Mis edasi, loe Postimehest.
 

Mujalt maailmast

Israeli police recommend charging Netanyahu in third corruption case. Ruth Eglash, Washington Post, 2.12.2018
Lessons from the massive Siemens corruption scandal one decade later. Bertrand Venand, the Conversation, 13.12.2018