Detsember 2016

Läbipaistvat uut aastat!

Ühingu uudised

Korruptsioonivastane tegu 2016 

9. detsembril kuulutas ühing Korruptsioonivaba Eesti välja esmakordselt Korruptsioonivastase teo tunnustuse, mis 2016. aastal otsustati anda Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjonile. 

Loe täpsemalt tunnustuse kohta siit ja tunnustuse üleandmist on võimalik järelvaadata siit (alates 1:15:00).

Avalik debatt korruptsioonivastasel päeval 

9. detsembril, rahvusvahelisel korruptsioonivastasel päeval korraldasid Keskkriminaalpolitsei ja MTÜ Korruptsioonivaba Eesti avaliku debati, et juhtida inimeste tähelepanu erasektori ja riigiettevõtete korruptsiooniriskidele ning korruptsiooni takistamise võimalustele.

Loe pressiteadet siit ja debatti vaata järele siit.

Korruptsioonibaromeetri uuringu tulemuste tutvustus Riigikogu korruptsioonivastasele erikomisjonile 

12. detsembril andis ühing ülevaate Riigikogu korruptsioonivastasele erikomisjonile üleilmse korruptsioonibaromeetri tulemustest.

Loe uudisnupukest siit ja vaata baromeetri tulemusi siit.

 

Transparency Internationalist

IACC konverents Panama City's

1.-4. detsembril toimus Panama City's 17. rahvusvaheline korruptsioonivastane konverents IACC "Õigluse aeg: võrdsus, turvalisus, usaldus", mille peakorraldajateks on IACC organisatsioon ja Transparency International. 

Päevakava ja sisulised kokkuvõtted kõikide sündmuste kohta on leitavad siit ning lühikese ülevaate saab ka siit.

Teised korruptsioonist

Relvatööstus vastutab 40% maailma kaubanduses aset leidvast korruptsiooni eest 

Andrew Feinstein on endine Lõuna-Aafrika poliitik, kes aastal 2001 nõudis, et parlament uuriks üht mahukat korruptsioonikahtlusega relvatehingut. Kuna uurimist keelduti läbi viimast, astus Feinstein parlamendist välja ja asus ise skandaali uurima. Selle tulemusena valmis raamat "The Shadow World", mis paljastab relvatööstusega seotud korruptsiooni Lõuna-Aafrikas, Tansaanias ja Ida-Euroopas. Raamatust valmib peagi ka ekraniseering.
DW ajakirjanik Daniel Pelz usutles filmi valmimise eel Feinsteini, kes on muuhulgas ka organisatsiooni Corruption Watch kaasasutaja.
Loe intervjuud siit

Altkäemaksu antakse aina rohkem? 

Altkäemaksuvastane organisatsioon TRACE viis läbi uuringu kaardistamaks altkäemaksu andmise riski erinevates riikides. Uuringus võetakse muuhulgas arvesse kehtivat seadusandlust ja selle rakendamist ning riikidele antakse 100 palli skaalal punkte. Kõige altkäemaksuvabamaks riigist saab uuringu alusel pidada Rootsit 10 punktiga, kellele järgnevad Uus-Meremaa 15 ja Eesti 17 punktiga. 
2014. aasta tulemustega võrreldes on u 60%  riikides altkäemaksu andmise risk kasvanud ning vaid 32% riikides on altkäemaksu andmise risk vähenenud. 
Loe ülevaadet uuringu tulemustest siit ja uuring on kättesaadav siin