Aprill 2019

Üks parlament on ametisse valitud ning juba varsti ootavad järgmised kandidaadid enda korda, et Euroopa Liidu poliitikat kujundama hakata. Kuna EL on meie igapäevaelust tavaliselt kaugel, on sealne seadusloome ja saadikute tegevuse läbipaistvus sedavõrd olulisem. Ka seekordsetel europarlamendi valimistel osaleme TI EU esinduse aktsioonis, mille käigus saavad kandidaadid liituda korruptsioonivastase deklaratsiooniga. Lähemalt allpool!

KVE uudised

Ühing Korruptsioonivaba Eesti kutsub kõiki europarlamendi valimistel kandideerijaid liituma deklaratsiooniga, mille kaudu näitab kandidaat valmidust tegutseda läbipaistvalt ja aktiivselt edendada õiglast ning väärtuspõhist Euroopa Liitu.

 

Deklaratsiooniga liitudes lubavad kandidaadid, et avalikustavad oma hüvitiste kasutamise ja lobistidega kohtumised e-registris, ei asu pärast saadikuvolituste lõppemist kohe tööle lobiorganisatsiooni heaks ning toetavad iseseisva eetilise järelevalve institutsiooni loomist Euroopa Liidus. Vaata lähemalt KVE kodulehelt.
 

Euroopa Nõukogu toel viisime läbi konverentsi „Korruptsiooniriskid kohalikes omavalitsustes“.

 

Konverentsi käigus arutlesime riigiasutuste, kohalike omavalitsuste ja rahvusvaheliste organisatsioonidega laiemate trendide, tunnustatud standardite ning vajakajäämiste üle. Hoia meie kodulehel silm peal, sest peagi on konverents järelevaadatav ning kasutatav nt koolituslikel eesmärkidel.

 

Pealinn tegi kokkuvõtted ka riigi peaprokuröri Lavly Perlingu, korruptsioonikuritegude büroo vanemkriminaalametniku Remo Perli, riigikontrolöri nõuniku Airi Mikli ja Justiitsministeeriumi analüüsitalituse nõuniku Kätlin-Chris Kruusmaa sõnavõttudest.

 

Konverentsil saime võimaluse tutvustada nii valmivat korruptsiooniriskide enesehindamise keskkonda kohalikele omavalitsustele. Kasutajainfo saadame KOVidele meilile ning keskkond ise läheb üles korruptsioon.ee veebi. Lisaks toimuvad 10. ja 14. juunil meie esimesed regionaalkohtumised üle Eesti, esimesel ringil on osalejatel võimalus peale KVE kohtuda Norman Aasa (Sorainen A/B) ja Remo Perliga (PPA). Kõik KOVide esindajad saavad liituda endale sobiva seminariga. Vaata lähemalt KVE kodulehelt.

 

Advokaadibüroo Sorainen sai valmis Tallinna korruptsioonivastase strateegia raportiga, mis pakub KVE hinnangul mõtteainet ning konkreetseid tegevussoovitusi ka teistele Eesti kohalikele omavalitsustele. Kommenteerisime analüüsi lühidalt ajalehes Pealinn.

 

Transparency International (TI)

Integrity School ootab endiselt osalejaid!

 

Sel aastal toimub põnevate esinejatega korruptsiooniteemaline suvekool Vilniuses 07.-14. juulil. Registreerumine avatud 20. maini siin.

Kolm aastat tagasi ilmus maailma raputanud Panama paberite raport, milles lekitatud andmete seast leiavad ajakirjanikud siiani uute kriminaalsete võrgustike jälgi.

 

Panama paberite ilmsikstulek on ajendanud nii ELi rangemate rahapesuvastase vastuvõtmist kui nn vilepuhujate direktiivi loomist. 23 riiki on suutnud sisse nõuda üle 1,2 miljardi USD ning korrumpeerunud riigijuhte on uuritud koguni 82 riigis. Loe tänu vilepuhujale paljastatud andmete mõju kohta rohkem TI Voices blogist.
 

Teised korruptsioonist

 

Seriaalisoovitus! Netflix toob meieni kuuosalise dokumentaalsarja nimega „Dirty Money“. Iga umbes tunniajane osa uurib erinevate pettuste tagamaid. Käsitlust leiavad nii Wolksvageni väljaheidete võltsimist puudutava skandaal kui ka Kanada „vahtrasiirupi maffia“ lugu. Treilerit vaata siin.

 

Milline on praegu kokku lepitud ELi nn vilepuhujate direktiivi mõju? Loe Government Accountability Projecti analüüsi siin.

 

Haagi Akadeemias toimub korruptsioonivastane suvekool. Kandideerimine on avatud 17. maini, rohkem infot siin.

 

Sally Hayden avaldas pika ja kompromiteeriva loo sellest, kuidas ÜRO Pagulasameti kohapealsed teenistujad pagulaslaagrites karistamatult altkäemaksu küsivad. Süsteemse korruptsiooni lood ühiskonna kõige haavatavamatelt on üleval NBC Newsi lehel. 

Uudiseid ajakirjandusest

Tallinna Sadama korruptsioonijuhtumis altkäemaksu andnud Poola ja Türgi isikud võivad puhtalt pääseda. Loe juriidilistest rahvusvahelise koostöö keerdkäikudest Eesti Ekspressist.

 

Kantar Emori arvutuste põhjal tegi Isamaa parlamendivalimiste ajal proportsioonitult rohkem kampaaniat kui selle eest kulu deklareeris. Loe lähemalt Eesti Ekspressist.

 

Mujalt maailmast

What to Know About Zuzana Caputova, Slovakia's First Female President. Madeline Roache, 2.04.2019, Time
 
Ukraine launches long-awaited anti-corruption court. 11.04.2019, AlJazeera
 
The key unanswered questions from the Mueller report. Sabrina Siddiqui, 19.04.2019, the Guardian