Transparency International: rahvusvaheline korruptsioonivastane auhind 2018

30.10.2018

Pea 200 nominendi hulgast valis Transparency Internationali vastav komisjon 2018. aasta korruptsioonivastase auhinna pälvijateks kaks auväärset kodanikku, kes andsid oma panuse korruptsioonivabama ja läbipaistvama ühiskonna edendamiseks.

 

Postuumne korruptsioonivastane auhind 2018: uuriv ajakirjanik Daphne Caruana Galizia

Et Euroopas on 2018. aastal tapetud juba kolm korruptsiooni uurinud ajakirjanikku, on õõvastust tekitav. 2017. aastal tapeti autopommiga ajakirjanik Daphne Caruana Galizia. Praegusel hetkel on tema mõrva uurimisega seotud samad inimesed, kelle korruptiivseid seoseid Daphne oma blogis enne surma uuris.

Hirmutamine ei tohi takistada ajakirjanike tööd - just selleks lõi pea 50 ajakirjanikku Daphne projekti, mille raames tema elutööd jätkatakse.

Vaata intervjuud Daphne perega siin.

 

Korruptsioonivastane auhind 2018: vilepuhuja Ana Garrido Ramos

1. aastal andis endine Boadilla linnavalitsuse ametnik Hispaania ametiühingule üle tõendid, mis ei käivitanud ainult uurimist linnavalitsuse korruptsiooni, vaid paljastas üle 120 miljoni euro väärtuses avaliku raha kahju altkäemaksu, rahapesu ja maksudest hoidumise tõttu. Nn Gürteli juhtum päädis 2018. a juunis terve Mariano Rajoy valitsuse tagasiastumisega. Ana Garrido Ramose tõendite põhjal avastati mõjuvõimsa konservatiivse erakonna Partido Popular'i liikmete korruptiivne seotus ärimehe Francisco Correa Sáncheziga. Nagu nii paljudel muudelgi kordadel, on vilepuhujat kõik need aastad Hispaanias taga kiusatud, mistõttu tegelebki Ana Garrido Ramos nüüd aktiivselt vilepuhujaid kaitsva seaduse eest võitlemisega.

Vaata intervjuud Anaga siin.

 

Kogu pressiteade koos videotega on üleval siin.