Muljeid 10. detsembri korruptsioonivastase päeva koosviibimiselt

Sel aastal tähistasime liikmete, partnerite ja muidu kaasmõtlejatega rahvusvahelist korruptsioonivastast päeva päev hiljem, 10. detsembril.  Märkisime ära Transparency Internationali 25. juubeli, KVE 2018. aasta ning arutasime, miks sel aastal korruptsioonivastase teo auhind välja andmata jäi. Tänu USA saatkonnale Tallinnas pani õhtule punkti filmilinastus Watergate'i skandaalist.

Pärast tervituskohvi tunnustas ühingu juhatuse liige Elsa Leiten nii Transparency Internationali kui KVE märkimisväärseid saavutusi, kordaläinud algatusi ja prioriteetide täitmist. Transparency International on veerandsaja aasta möödudes tegutsemas 100 erinevas riigis, kus kohalikud ühingud võitlevad igapäevaselt läbipaistvama ja ausama maailma nimel. Ühe sellise ühinguna jätkab Korruptsioonivaba Eesti põhieesmärkide täitmist nii era- kui ka avalikus sektoris ka tulevasel aastal.

Sõna võttis ka ühingu liige Tarmu Tammerk, kes rõhutas iga pisiteo olulisust, mida tehakse korruptsiooni ennetamiseks. Tammerki eestvedamisel arutlesime 2018. aasta korruptsioonivastase teo üle, mis sel aastal jäi välja andmata. Väärilist nominenti ühingu liikmed ei leidnud - puudus tegu või inimene, mis oleks laiemalt silma jäänud.

Kindlameelselt sõnas Tammerk, et Eestis on teha palju. Iga asutus või inimene saab kaasa aidata korruptsiooni ennetamisele ja läbipaistvuse suurendamisele. Ent esmalt peavad teod avalikkuse ette jõudma, alles siis saame neid tunnustada.

Kuigi korruptsioonitaju indeksi (CPI) järjestuses on Eesti olnud stabiilselt kõrgel kohal, ei jäänud Danske Banki rahapesuskandaali juhtum ka sellel õhtul mainimata. Ühise arutelu jooksul veenduti seisukohas, et nn vilepuhujatele tuleb tagada seaduslik kaitse ja mitte võimaldada nende mustamist.

Õhtu jätkudes võttis sõna USA saatkonna diplomaat Brian-Timm Brock, juhatades sisse filmi "Kõik presidendi mehed" (1976).

 

*Õhtut salvestas nii pildis kui kirjasõnas meie kogukonnapraktikant Elise Saar. Aitäh!