Liitu koolide kaasava eelarvega ja edenda elu oma koolis

16.06.2023
Pressiteade

Korruptsioonivaba Eesti ja Eesti Koostöö Kogu ootavad nii sügisel alustavasse V lendu kui ka järgmise aasta kevadperioodil VI lendu osalema kokku kaheksat kooli üle Eesti. Juba viiendat korda toimuv koolidemokraatiat edendav programm õpilastele toob sel korral kaasa endaga ka mitmeid uuendusi ja pakub jätkuvalt võimalust koos kooliperega parandada oma koolielu.

“Varasemast rohkem toetame koolide kaasava eelarve juhendajad koolides. Lisaks demokraatia õppevahenditega ja kaasava tööriistakastiga pakume õpilastele võimalust  osaleda ka kommunikatsiooni, turunduse või argumenteerimise töötubades,” tutvustas programmi uuendusi Eesti Koostöö Kogu ekspert Karl-Hendrik Pallo.

Ühingu Korruptsioonivaba Eesti ning Eesti Koostöö Kogu algatatud kaasava eelarve projekt koolides on esimene laiaulatuslikum ettevõtmine Eestis, kus kohalike omavalitsuste kaasava eelarve eeskujul saavad õpilased välja töötada, arendada ja e-vahendeid kasutades ideid esitleda koolielu parandamiseks. Lõplik idee valitakse välja demokraatliku hääletamise teel, kus kooli kogukond valib kõige sobilikuma viisi koolide kaasava eelarve kasutamiseks.

“Seni on meiega koos kaasavat eelarvestamist katsetanud 17 kooli. Eluline demokraatiaharidus koolielus aitab kaasa riigi õiglase toimimise mõistmisele, soodustab noorte osalust koolielus kaasa löömisel ning olla edaspidi ka aktiivne kodanik. Näeme, et projekti tulemina muutub õpilaste jaoks aina olulisemaks nendes protsessides osalemine,” rääkis Korruptsioonivaba Eesti projektijuht Merle Mändmets.

Õpilaste kaasamise ja e-hääletuse läbi on nüüdsest Imavere Koolis poksikotid, Rapla Gümnaasiumis piisavalt kott-toole vabal ajal mugavalt istumiseks ning gümnaasiumi kogukond saab taas üle pika aja kevadballil kokku. Kaarli Kooli paigutatakse tänu kaasava eelarvele hügieenitarvete kapid. Lisaks on koolides õpilaste poolt esitatud ideedest ellu viidud muuhulgas õueklasside loomine ja renoveerimine, pisiloomaaia, muusikaliste vahetundide ja kooliraadio loomine ning ühisruumide sisustamine mööbli, lauatennise ja õhuhokiga.

Sooviavaldusi V lennuga liitumiseks oodatakse 30.06.2023 aadressil info@transparency.ee. Liitumiseks peab kool olema valmis eraldama oma eelarvest vabalt valitud summa, mille toel õpilased oma ideid ellu saavad hakata viima. Eelmiste lendude tegemistega saab lähemalt tutvuda siit: https://demokraatia.rahvaalgatus.ee/eelarve

Korruptsioonivaba Eesti ja Eesti Koostöö Kogu toetavad koolide kaasava eelarve protsesse töötubadega demokraatiast, selle toimimisest ja seosest korruptsiooniga ning digiidentiteedist. Eesmärgiks on anda õpilastele päriselulise kaasa rääkimise ja koos otsustamise kogemus.

Täpsem info: https://demokraatia.rahvaalgatus.ee/eelarve
Kutsu meid külla: https://kogu.ee/kodanikuharidus/

Lisainfo
Merle Mändmets (Korruptsioonivaba Eesti, merle.mandmets@transparency.ee , +372 5349 9458)
Karl-Hendrik Pallo  (Eesti Koostöö Kogu, karl-hendrik.pallo@kogu.ee , +372 5564 5216 )