Korruptsioonivaba Eesti märkis 20 tegevusaastat

08.06.2020
Pressiteade

Kuigi ühing Korruptsioonivaba Eesti on tegutsenud juba 20 aastat, tuleb jätkata pidevat tööd läbipaistvuse ja korruptsioonivabaduse nimel, ütles ühingu juhatuse uueks esimeheks valitud Steven-Hristo Evestus.

„Piisab vaid mõne poliitiku või juhtiva majandustegelase halvast tahtest, et liikumine korruptsioonivabama ühiskonna poole muutuks vaid sõnakõlksuks,“ ütles Evestus.

Eelmisel nädalal toimunud ühingu Korruptsioonivaba Eesti 20. tegevusaastat märkinud üldkoosolekul lõppesid volitused KVE pikaaegsel juhil Erkka Jaakkolal ning juhatuse esimeheks valiti endine riigiprokurör Steven-Hristo Evestus.

Evestusel jätkusid esimese ametiaja volitused ning uueks ametiajaks valiti tagasi liikmed Piret Kustasson ja Elsa Leiten. Neljandaks juhatuse liikmeks valiti ühingu üks asutajaliikmeid ja viimati 2007.-2008. aastal juhatuses teeninud Agu Laius.

Üldkoosolekul tänas liikmeskond 2011. aastast juhatuse liikmeks ning seejuures 2014. aastast juhatuse esimeheks valitud Erkka Jaakkolat.

„Erkka Jaakkola on juhatuses aktiivne olnud pea pool meie 20 tegevusaastast. Isegi kui elu viis Erkka Taani või Soome, juhtis ta ühingut visiooni ning kirega. Kindlasti märgib Erkka juhatuse liikmesust koostöö tihendamine erasektoriga ning Ausa Ettevõtluse Võrgustiku loomine. Tänu sellele fookusele on ühing muutunud mõjusamaks ning ka ettevõtete seast oleme endale leidnud esimesed kindlad partnerid,“ toonitab esimehe teatepulga üle võtnud Steven-Hristo Evestus.

„KVE-d on viimase 20 aasta jooksul kindlasti iseloomustanudki tugev liikmeskond. Oleme kujunenud omamoodi ekspertorganisatsiooniks, kus tegeleme eelkõige korruptsiooni ennetamise ning teadlikkuse kasvatamisega. Oleme korruptsiooni taset arvesse võttes riigi ja ühiskonnana alates 2000. aastast kindlasti läbi teinud tunnustust vääriva arengu,“ sõnas Evestus.

„Ühingu olulisemad eesmärgid järgneva aasta jooksul on õigusloome ja spetsiifilisemalt lobitöö läbipaistvuse suurendamine ning vihjeandja kaitse edendamine,“ kommenteeris Evestus.

2021. aasta lõpuks tuleb Eestil üle võtta ELi vihjeandmise teemaline direktiiv, mis tagab vihjeandjatele kaitse ning paneb rohkem kui 50 töötajaga ettevõtetele ning asutustele kohustuse luua vihjeandmise meetmed. Ülemineku lihtsustamiseks on KVE-l loomisel vastavateemaline e-koolitus.

Lisaks osaleb KVE nelja teise organisatsiooniga Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) inkubaatoris, mille käigus arendatakse erakondade rahastamise, riigihangete ning äriregistri andmed potentsiaalsete huvide konfliktide avastamiseks. Algul Eesti ja Läti andmetega katsetatavat platvormi on plaanis laiendada teistessegi riikidesse, luues seeläbi piiriüleseid isikutevahelisi seoseid.

Korruptsioonivaba Eesti loodi 2000. aastal Jaan Tõnissoni Instituudi Korruptsioonianalüüsi Keskuse alla ning sai eraldi vabaühenduseks 2007. aastal. KVE on rahvusvahelise liikumise Transparency International akrediteeritud esindaja Eestis. Iga-aastaselt tutvustab ühing rahvusvahelist korruptsioonitajumise indeksit, mis on tuntuim korruptsioonimõõdik maailmas.