Korruptsioonivaba Eesti (KVE) liitus rahvusvahelise korruptsioonivastase liikumise Transparency Internationali avaldusega, milles kutsume rahvusvahelist kogukonda üles kasutama kõikvõimalikke diplomaatilisi ja poliitilisi meetmeid, et lõpetada võimu kuritarvitamine Valgevenes.
Minskis ja mujal linnades toimuvad protestid algasid pärast eelmise pühapäeva presidendivalimisi, mille jooksul tuvastati hulganisti valimispettusi, kuid võitjaks kuulutati 26 aastat Valgevene president olnud Aleksander Lukašenko.
"Viimase pooleteise nädala jooksul oleme näinud, kuidas rahumeelselt tänavale tulnud protestijaid koheldakse Valgevenes vägivaldselt ning peetakse kinni režiimist teisiti mõtlejaid. Teame väga hästi, et ilma demokraatiata ei saa ka juttu olla korruptsioonivabadusest. Ausad valimised, rääkimata seejuures läbipaistvatest ja võrdsetel alustel tehtud õiglastest otsustest, ei saa eksisteerida autoritaarses ühiskonnakorralduses," kommenteeris KVE juhatuse esimees Steven-Hristo Evestus.
Oksana Drebezova, Transparency Internationali kontaktpunkt Valgevenes toonitas, et Lukašenko valiti 1994. aastal võimule just korruptsioonivastasel platvormil. "Ta on oma mandaadi, kuid ka laiemalt rahva usalduse reetnud," sõnas Drebezova.
Selle asemel, et kasutada vägivalda, arreteerida aktiviste ja ajakirjanikke, tuleb valitsusel kriisi lahendamiseks astuda dialoogi, leidis Transparency Internationali esinaine Delia Ferreira Rubio. "Kui kriis on läbi, tuleb nii Lukašenkol kui tema režiimil vägivalla ja inimõiguste rikkumise eest Euroopa ja rahvusvahelistes kohtutes vastutust kanda," toonitas Rubio.
"On positiivne, et Balti riikide juhid on välja pakkunud tegutsemiskava tekkinud olukorra de-eskaleerimiseks. Transparency Internationali sekretariaadi ja erinevate ühingute avaldusega otsustasime liituda just sel põhjusel, et demokraatia kaitseks peab välja astuma kogu rahvusvaheline kogukond," lisas Evestus.
Loe avaldust terves mahus Transparency Internationali veebis.