Euroopa Nõukogu korruptsiooniskandaalist käivad läbi Eesti ja Läti pankade nimed

Balti- ja Põhjamaade delegatsioonide juhid Euroopa Nõukogu parlamentaarses assamblees (PACE) allkirjastasid ühisavalduse PACE liidritele, kus väljendasid muret võimaliku korruptsiooni üle organisatsioonis. Väidetava altkäemaksujuhtumi puhul liigutati raha Eesti ja Läti pankade kaudu.
Neljapäeval tehtud avalduses mõistsid delegatsioonide juhid üksmeelselt hukka hiljuti ilmsiks tulnud korruptsiooni PACE liikmete seas. Avalduses nõutakse PACElt konkreetseid samme, et süüdistusi sõltumatult ja läbipaistvalt uuritaks, kirjutas ERRi ingliskeelne portaal.

Avaldusele eelnes organisatsiooni Transparency International hiljutine üleskutse algatada uurimine PACEs toimunud häälteostmissüüdistuste suhtes. Nimelt on teiste riikide seas Aserbaidžaan väidetavalt paljude aastate vältel põhjendamatult mõjutanud Euroopa Nõukogu tegevust ja hääletamist inimõiguste teemadel, sealhulgas kandnud mõjukamatele parlamendiliikmetele väidetavalt üle suuri rahasummasid ja teinud teisi teeneid.

Süüdistuste allikas on mõttekoda European Stability Initiative, mis avaldas detsembri keskel raporti, kus oli välja toodud kingitusi, mida väidetavalt mõju saavutamiseks üle anti. 2012. aasta detsembris maksti ühele itaalia poliitikule suur summa altkäemaksu. Raporti järgi jõudis raha Itaaliasse kahe Eesti ja Läti panga kaudu.

"Selline liikumine valiti, varjamaks asjaolu, et tegu oli maksetega ühelt PACE liikmelt teisele," seisis raportis.

Kõnealusteks pankadeks olid Baltikums Bank Lätis ning Danske Banki Eesti filiaal. Raha liigutati Suurbritannias ja Marshalli saartel registreeritud ettevõtete kaudu.

Süüdistuste keskmes on itaallane Luca Volonte, kuid välja selgitamist vajab, kas tegu oli üksikjuhtumiga või on ka teised Euroopa Nõukogu esindajad teinud Balti pankade kaudu diskreetseid tehinguid.

Euroopa Nõukogu peaks olema üks juhtivaid jõude Euroopas korruptsiooni vastu võitlemisel.