November 2016

Ühingu uudised

Üleilmne korruptsioonibaromeeter 2016 

16. novembril avalikustas Transparency International 42 Euroopa ja Kesk-Aasia riiki hõlmava ja 60 000 inimese küsitlemisele rajatud avaliku arvamuse uuringu tulemused, mis kinnitavad, et piirkonnas on korruptsioon oluliseks probleemiks. Olgugi, et Eestis on altkäemaksu andmine teiste riikidega võrreldes tagasihoidlikum, peavad inimesed erinevaid avalikke institutsioone suhteliselt korrumpeerunuks. 

Loe pressiteadet siit ja ingliskeelne uuring on leitav siit.

 

Transparency Internationalist

TI aastakoosolek Panama City's

30. novembril toimus Panamas TI liikmete aastakoosolek, kus pöörati suurt tähelepanu organisatsiooni struktuurimuudatustele ning erinevatele korruptsioonivastastele resolutsioonidele. Lisaks toimusid uute juhatuse liikmete ning akrediteerimiskomisjoni liikmete valimised. 

Loe lähemalt siit.

Teised korruptsioonist

Riigikogu korruptsioonivastane erikomisjon Ermamaa juhtumist 

Novembrikuu jooksul on erikomisjon uurinud OÜ Ermamaale antud turismiarenduse toetuse ja selle tagasinõudmise tagamaid. 7. novembril kohtus komisjon ettevõtlusministri Liisa Oviiriga, 14. novembril EAS-i endise juhatuse liikme Maria Alajõe ning 21. novembril kohtuti EAS-i endise juhi Hanno Tombergiga.
Komisjoni tegevusega saab end kursis hoida siin

Miks peab korruptsioonile tähelepanu pöörama? 

Donald Trumpi võimule tuleku valguses arutleb Nobeli preemia laureaat Paul Krugman, kui suur on uue presidendi huvide konflikt ja mis on sellega kaasnevad riskid. Majandusteadlasest New York Times'i kolumnist rõhutab, et olulist rolli ei etenda niivõrd raha, vaid võimupositsioonil asuvate isikute ajendid.
Kuidas mõjutab Donald Trumpi seotus hariduspoliitikat, demokraatlikke norme? Kui tõsised võivad olla tema otsuste tagajärjed välispoliitikale?
Loe Paul Krugmani arvamusartiklit täismahus siit

Mis korruptsioonist teatajast hiljem saab? 

Viis Austraalia ja Uus-Meremaa ülikooli osalesid 23 teise organisatsiooniga projektis Whistling While They Work (eesti keeles "tööjuures vilet puhumas"), mille raames uuriti üle 700 organisatsioonis kasutusel olevaid väärkäitumisest teatamise reegleid ja protseduure. Uuringu olulisema tulemusena tuuakse välja, et kehtiva seadusandluse ja organisatsioonide praktika vahel on ebakõlad: "Umbes pooled uuritud organisatsioonidest ei hinda võimalikke negatiivseid tagajärgi, mida vilepuhumine võib indiviidile kaasa tuua."
Loe uuringu kohta siit