Brasiilia ülemkohus keelas neljapäeval ettevõtjatel parteide ja poliitkampaaniate rahastamise, vahendab AP.
Poliitikute rahastamine on praegu Brasiilias avalikkuse suure tähelepanu all, sest riikliku naftaettevõtte Petrobras koostööpartnereid süüdistatakse massilises altkäemaksu jagamises. Altkäemaksuga saadi endale Petrobrasiga soodsaid lepinguid.
Kohus otsustas 8 poolthääle ja 3 vastuhäälega, et ettevõtetel keelatakse parteide rahastamine. Viimastel presidendivalimistel moodustasid ettevõtete annetused kõikide kandidaatide rahastusest 90 protsenti.
„Majandusliku võimu mõju muutub väga suureks, kui valimiste protsess muudetakse poliitiliseks kaardimänguks, kus on teatud reeglid. See on põlastusväärne näitemäng, mis muudab valijad nukkudeks,“ ütles kohtunik Rosa Weber, kes hääletas parteide rahastamise keelamise poolt.
Mitmed organisatsioonid on juba pikka aega nõudnud rahastuse keelamist. Vaatamata sellele ei pruugi kohtule lõppsõna jääda, sest Brasiilia Kongress võttis vastu uue seaduseelnõu, mis lubab ettevõtetel siiski annetusi teha – muidugi väiksemates kogustes.
Oodatakse, et president Dilma Rousseff paneb uuele seadusele veto peale. Kui seadus siiski jõustub, peab ülemkohus küsimuse jälle töösse võtma. Analüütikute sõnul võetakse uus seadus luubi alla võimalikult kiiresti.
2 miljardit altkäemaksu
Riiklik naftaettevõte Petrobras on mattunud tõsisesse korruptsiooniskandaali. Erinevate hinnangute kohaselt maksid suured ehitusfirmad altkäemakse kokku 2 miljardi dollarit. Vastutasuks said energiafirmaga ülepaisutatud lepingud.
Prokurörid ja endised Petrobrasi juhtivad töötajad, kes on tunnistanud altkäemaksu võtmist, ütlevad, et osa rahast suunati ka poliitiliste parteide valimiskampaaniasse. Seda tehti tavapäraste annetuste kaudu.
Viimaste valimistsüklite ajal on ehitus- ja insenerifirmad olnud pidevalt poliitikute jaoks kõige suuremad annetajad. Raha on annetatud praktiliselt kõikidele parteidele. Brasiilia on viimasel ajal palju ehitanud – tehakse massiliselt investeeringuid, et parandada sadamate, teede, lennujaamade ja raudteede olukorda. Suuri ehitustöid on nõudnud ka hiljuti toimunud kaks suurt spordimaailma sündmust.
Legaalsed annetused
Associated Pressi analüüsist selgus, et enne jalgpalli maailmameistrivõistlusi suurendas Brasiilia suuruselt teine ehitusettevõte Andrade Gutierrez annetusi parteidele 500-kordselt. Annetused tehti siis, kui olid teada, millistes linnades toimuvad mängud. Spordisündmuse korraldamisele kulus miljardeid dollareid.
Andrade Gutierrez selgitas, et nende annetused olid tol ajal täiesti legaalsed – ja neil on õigus. Küsitlustest on aga selgunud, et kolm neljandikku Brasiilia elanikest usub, et taoline annetamine võib seotud olla korruptsiooniga.
Kolm kohtunikku, kes hääletasid seaduse poolt, ütlesid, et nemad ei näe mingisugust vastuolu põhiseadusega.
„Minu arusaam on selline, et ettevõtete annetused pole hea kontrollmehhanismi olemasolul põhiseadusega vastuolus.“ Ütles kohtunik Celso de Mello.