Läti korruptsioonivastase võitluse büroo KNAB reastas viimaste aastate suurimad juhtumid.
Lätis on korruptsioon Eestist tõsisem probleem. Korruptsiooni tajumise indeksi alusel koostatud pingereas asub Eesti praegu 28. kohal ja Läti 49. kohal. Kokku uuritakse korruptsiooni tajumist 175 riigis.
Suurim altkäemaks
17 inimest võtsid altkäemaksu kahe Latvenergo elektrijaama ehitusel. Altkäemaksu maksid neile Hispaaniasse, Türki ja Rootsi registreeritud firmad kokku kaheksa miljonit eurot, mille eest Läti ametnikud korraldasid, et eri ehitusetappide alltöövõtu lepingu saaks just need ettevõtted.
KNAB vahistas hulga võtmeisikuid 2010. aasta suvel ja büroo hinnangul jäi nii üle andmata umbes kümme miljonit eurot altkäemaksu. Teine väga suurte summade mäng käis Riia linnavalitsuse arendusosakonnas, kus kaks ametnikku kasutasid kolmanda ametniku abi, et nõuda pistist kinnisvaraarendajatelt, kes soovisid oma projektide sujuvat liikumist linnavalitsuse bürokraatias. Ühel juhul küsis ametnik ühe projekti heakskiitmise eest miljon eurot. Ametnikud mõisteti esimese astme kohtus süüdi 2011. aastal.
Kes valvab valvurite järele?
KNAB on andnud kohtu alla neli kohtunikku ja neli prokuröri, kes võtsid pistist kohtualusele soodsate otsuste või süüdistusaktide kirjutamise eest.
Kõige karmim karistus
Seni kõige karmima karistuse on saanud ühe haridusasutuse juht, kes võttis vähemalt 15 õpilase vanematelt kokku üle 12 000 euro altkäemaksu. Ta mõisteti süüdi: karistus kaheksa aastat vangistust ja vara konfiskeerimine. Paraku on endine direktor juba 2009. aastast kadunud.
Üle 600 episoodi ühes menetluses
Kõige mahukam uurimine oli Kurzeme piirkonnakohtus, kus KNAB avastas, et kohtu ametnikud on 503 korral väärkasutanud kohtu raha ja 162 korral rikkunud toimingupiiranguid. Peale selle omastas kohtutäitur üle 100 000 euro võlgnikelt välja nõutud raha.
Kõige veidram altkäemaks
2004. aastal pidas KNAB kinni ravimifirma omaniku, kes pakkus ametnikule altkäemaksuks üle 30 000 euro ja lisas pakkumisele kaks kilo pelmeene. Peale selle lubas ta ametnikule maksta veel 700 eurot kuus, kui too pigistab ravimifirma tegevuse küsimuses silma kinni. Kui KNAB asja avastas, püüdis ärimees ka KNAB-ile altkäemaksu pakkuda. Esimese astme kohus mõistis ärimehe süüdi ja ka edasikaebamine ei andnud tulemusi.