Farmaatsiatehase planeeringut aeti kõige kõrgemal tasemel

Ivo Parbuse ja Elmar Sepa kriminaalasja kohtutoimikust selgub, et Tallinna Farmaatsiatehase detailplaneeringu lisamisega kõrghoonete teemaplaneeringusse tegelesid mitmed mõjukad Keskerakonna liikmed, nende seas ka erakonna esimees ja linnapea Edgar Savisaar.


Tallinna linnaplaneerimisameti endine juhataja Toomas Õispuu rääkis kohtus tunnistusi andes, et Tondi ja Seebi tänava ala detailplaneeringu kaasamine kõrghoonete paiknemise teemaplaneeringusse oli linnapea soov. Varem kapos toimunud ülekuulamisel märkis Õispuu, et üks tema alluv küsis 2007. aasta lõpus, kas on põhjendatud Parbuse huvi ühe detailplaneeringu vastu. Õispuu küsis siis seda abilinnapealt Taavi Aasalt ning sai kinnituse, et Parbuse huvi oli põhjendatud.


"Ivo Parbus on minu poole korduvalt pöördunud palvetega seoses erinevate ehituslubade menetlustega. Neid pöördumisi on Parbus minule põhjendanud kui abilinnapea või linnapea korraldusi Tallinna linna huvides," rääkis ülekuulamisel ka linnaplaneerimisameti ehitusjärelevalve toonane direktor Rain Seier.




Kuid kohtutoimikust selgub, et vähemalt farmaatsiatehase planeeringutel hoidis aktiivselt silma peal ka 2007.a kevadel riigikogusse valitud Lauri Laasi.


"Tallinna Farmaatsiatehases toimunud koosolekutel osalesid vahetevahel ka Lauri Laasi ja Tõnis Bittman. Nad aitasid arutada detailplaneeringu menetlusküsimusi (mida, kust tellida, kellele teha esitlusi). Mina täpselt ei tea, mis nende funktsioon oli,"  vastas detailplaneeringut koostanud OÜ Planeerimisbüroo Dialoog  juhatuse liige kapo uurija küsimusele, kes peale farmaatsiatehase esindajate olid veel seotud detailplaneeringu koostamisega.


Mäletatavasti kandis Tallinna Farmaatsiatehas 2007. aasta augusti alguses pool miljonit krooni Keskerakonna mõjukate poliitikute juhitava sihtasutuse Jüri Vilmsi Sihtkapital arvele. Sihtasutust juhtis Elmar Sepp ja see andis välja ajalehti Kesknädal ja Vesti Dnja.


Juba mõned kuud peale ülekannet loobus Tallinna linnaplaneerimise amet oma varasemast seisukohast, mis ei lubanud rajada farmaatsiatehasel enda kinnistule kõrghooneid.


Veel 2005. aasta juunis oli Kristiine linnaosavalitsuse halduskogu ühel seisukohal: Kristiine on aedlinn ja sinna kõrghoonete planeerimine pole mõeldav!


Mingil põhjusel see arusaam pooleteise aastaga muutus ja 2006. aasta viimastel päevadel saatis Kristiine linnaosa vanem Mihhail Korb abilinnapea Kalev Kallole ettepaneku lülitada lätlastele kuuluva Tallinna farmaatsiatehase krunt kümne kõrghoonete piirkonna sekka. See oli ajal, kui iga lugupeetud arendaja soovis endast maamärki maha jätta ning kõrghoonete rajamiseks tuli soove uksest ja aknast sisse. Enamik neist said aga eitava vastuse.


Sepp ja Parbus rääkisid kaks päeva enne Äripäevas 2008. aasta septembris ilmunud lugu farmaatsiatehase planeeringute ja Jüri Vilmsi Sihtkapitali seostest, et linnapea Savisaar on kohkunud ja abilinnapea Aas tunneb end ebamugavalt.


Tallinna Farmaatsiatehas ja ettevõtte juhatuse liige Raivo Unt mõisteti süüdi pistise andmises. Jüri Vilmsi Sihtkapital ja juhatuse liige Elmar Sepp mõisteti süüdi pistise andmisele kihutamises ja sellele kaasa aitamises. Unti karistati ühe aasta ja kuue kuu pikkuse vangistusega, millest kohe tuli ära kanda kolm kuud. Seppa karistati kahe aasta ja kuue kuu pikkuse vangistusega, millest ta pidi kohe ära kandma viis kuud. Tallinna Farmaatsiatehas ja Jüri Vilmsi Sihtkapital said rahalised karistused, kumbki 200 000 eurot.


Reedel Vilniuses lähetusel viibinud Savisaarelt kommentaari saada ei õnnestunud. Samuti ei võtnud telefoni abilinnapea Taavi Aas.

Allikas: ÄP Online