Venemaal levivad kohalikud protestid

Siin-seal üle Venemaa on puhkenud kohalikku laadi protestid väljendamaks sügavat rahulolematust võimude tegevusega.

Eile avaldasid Soome piiri lähistel Petroskois meelt sajad inimesed, kes nõudsid Kremli-meelse Karjala kuberneri Aleksandr Hudilaineni tagasiastumist. Protestid vallandusid pärast seda, kui väidetavalt väljamõeldud korruptsioonisüüdistuste alusel arreteeriti mitmeid opositsioonipoliitikuid, kirjutab Financial Times.

Paljude meeleavalduste taga näivadki olevat kohalikud mured ja pahameel. Pühapäeval tulid Venemaa suuruselt kolmanda linna Novosibirski tänavaile üle 2000 inimese, kes nõudsid kultuurivabadust pärast seda, kui võimud olid keelanud ära Wagneri ooperi Tannhäuser etenduse, mis ärritas õigeusu kirikut.

Sõltumatute Vene sotsioloogide sõnutsi on viimastel kuudel märgata aktivismi selget kasvu. Sageli on tegemist väiksemat sorti protestidega personalikärbete vastu haiglates, mis ähvardavad veelgi halvendada tervishoiu kvaliteeti regioonides.

Meeleolud Venemaal võivad muutuda kiiresti. «Alates Ukraina kriisi algusest on elanikkonna sotsiaal-majanduslikud prioriteedid lülitunud tagasi ellujäämisrežiimile,» ütles Mihhail Dmitriev – ökonomist ja sotsioloog, kes nägi ette 2012. aasta protestide puhkemise.

«Aga viimase aastakümne jooksul oleme me näinud, et meeleolud on muutunud ülimalt kõikuvaks, ja see [pendel] võib väga kiiresti tagasi liikuda,» selgitas Dmitriev. Nimelt tõi mitu aastat kestnud majanduskasv Venemaal kaasa olukorra, kus elanikkond keskendus oma nõudmistes vähem palkadele ja töökohtadele ning hakkas mõtlema elukvaliteeti puudutavatele küsimustele nagu haridus, keskkond ja poliitiline esindatus.