VEBi skandaal: rahaliidrid põiklevad vastustest

03.10.2012

 Eesti Panga ametnike võimaliku dokumendivõltsimise abil kadus VEB Fondist tundmatutesse kätesse 420 miljonit krooni, kuid endised tippametnikud ei soovi sellest rääkida või ei mäleta enda sõnul enam midagi.


Järgnevad endiste VEB Fondi nõukogu liikmete kommentaarid ja allpool küsimused, millele endine Eesti Panga president ja praegune Euroopa Komisjoni transpordivolinik Siim Kallas vastamata jättis.


Siim Kallase pressiesindaja: "Hr Kallas palus öelda, et tal ei ole selle teema kohta midagi täiendavat lisada juba varem öeldule."
(Kallase algatusel loodi VEB Fond ja ta kuulus fondi nõukogusse, sest oli Eesti Panga president 1995. aastani.)


Vahur Kraft: "VEB Fondi puudutavad otsused on tehtud institutsionaalselt, toonase aja kontekstis parimate teadmiste ja äranägemise järgi ning tegemist on otsuste, kinnituste ja heakskiiduga, millega on olnud seotud kõik Eesti kõrgemad institutsioonid ja nende järelevalveorganid. Seega ei ole mul hetkel eraldiseisvalt midagi enamat kommenteerida."


(Kraft kuulus VEB Fondi nõukogusse, sest oli Eesti Panga president aastatel 1995-2005 ja enne seda Eesti Panga asepresident. Praegu juhib Kraft Nordea Panga Eesti filiaali.)


Andres Lipstok: "Kuulge, ma ei ole selle ettevõttega kursis, ei tea. Mis asi see üldse on see TSL International? Absoluutselt ei tea sellest midagi (nõuete suurendamisest - toim). Mina ei mäleta, et oleksin olnud kuskil seal koosolekul. See on nii vana värk! VEB Fondiga pole mul kokkupuuteid olnud, ei Siim Kallase ega teiste tegelastega, kes seal olid."


(Lipstok kuulus VEB Fondi nõukogusse, sest oli rahandusminister aastatel 1994-1995.)


Mart Opmann: "Ma saan aru, et olete praegu uuriva ajakirjanduse staatuses ja üritate mulle midagi kaela inkrimineerida. Aga kui ma ei mäleta, siis ma ei mäleta! Mingeid otsuseid minu ajal ei tehtud ja seda ma mäletan."


(Opmann kuulus VEB Fondi nõukogusse, sest oli rahandusminister aastatel 1995 – 1999. Praegu tegeleb Opmann investeerimisäriga.)


Küsimused, millele Siim Kallas jättis vastamata:


Dokumentide põhjal võiks väita, et märkimisväärne summa VEB Fondi rahast liikus Eesti Panga abiga ettevõttesse TSL International ajal, kui olite Eesti Panga president. Miks aitasite Vene ettevõttele anda raha, mis kuulus Eesti riigile?


Nagu selgus, esitas Eesti Pank teadlikult valeandmeid, et TSL Internationalile raha üle kanda. Kas olite võltsimisest teadlik? Kui ei, siis kuidas oli võimalik, et tehingud toimusid Teile teadmata?


Kuidas kirjeldaksite ettevõtet TSL International?


Kes võisid olla need isikud, kes VEB Fondist välja liikunud raha hiljem endale said?


Mil määral tunnete end täna vastutavana, et VEB Fondist haihtus toona enam kui pool miljardit krooni?

Allikas: ÄP Online