Üks koolidirektor süüdi, järgmine süüdistatav

Põltsamaa ametikooli endine juht Viive Kibena mõisteti kohtus süüdi kooli raha kasutamises isiklikuks tarbeks.

Põltsamaa ametikooli endine direktor mõisteti kohtus süüdi kooli vara omastamises. Uueks direktoriks valis haridusministeerium aga inimese, keda politsei ja prokuratuur süüdistavad samalaadses kuriteos.

Selle aasta veebruaris astus Põltsamaa ametikooli juhi kohalt tagasi kauaaegne koolijuht Viive Kibena. Põhjuseks tema suhtes algatatud kriminaalasi. Tollel hetkel polnud üksikasjad teada, aga vahepealsete kuude jooksul on uurimine lõppenud, asi kohtusse jõudnud ja oktoobri keskel mõisteti Kibena kohtus ka süüdi.

Lugu oli iseenesest banaalne: Kibena ja kooli majandusjuhataja Vello Pedaja kasutasid kooli raha isiklikuks otsatarbeks. Soetati igasuguseid asju, peamiselt kodusisustust ja remonditarbeid, näiteks Kibena ostis kooli raha eest endale uue ja uhke WC-poti. Kuna ostud tehti enamasti koos koolile vajaminevate asjadega, siis peideti endale hangitud asjade arved teiste arvete sekka. Kuid ikkagi jäädi vahele.

Pedaja tunnistas ennast kohe süüdi (selgitusega, et direktor Kibena käskis ja tema oli direktorist sõltuv), Kibena võitles edasi, kuid jäi kohtus ikkagi kaotajaks.

Huvitava pöörde võttis Põltsamaa ametikooli ümber toimuv aga selle aasta juunis, kui haridusministeerium valis koolile uut direktorit ning selleks osutus Andres Kompus.

Ka Kompus on politsei uurimise all ja samalaadse kahtlustusega – teda süüdistatakse vara omastamises Tartu kutsehariduskeskuses, mille juhina ta töötas. Tõsi, siis, kui ta Põltsamaa ametikooli etteotsa sai, oli tegemist ainult kahtlustusega, polnud esitatud süüdistust ja ammugi polnud teda süüdi mõistetud.

Haridusministeerium, kes Kompuse ametisse valis, möönab et nad teadsid, et mees «lahkus endisest koolist pahanduste saatel», aga lisab ka, et tegu oli ikkagi tugevaima kandidaadiga konkursil ja tol hetkel polnud juriidilist põhjust teda kõrvale jätta.

Mitteformaalse põhjendusena lisatakse veel, et arvestades Kompuse tausta, küll Põltsamaa koolipere temal sellevõrra hoolsamalt silma peal hoiab. Võib lisada, et tõenäoliselt paljastati ka eelmise direktori Kibena kuriteod koolitöötajate endi tähelepanekute ja koolist tulnud anonüümsete vihjete abil.

Vahepealsetel kuudel on aga ka Kompuse kaasus edasi liikunud ning nüüd võib teda nimetada juba süüdistavaks. Postimehele teadaolevalt saadab Lõuna ringkonnaprokuratuur tema asja sellel nädalal kohtusse.

Niisiis, ühest direktorist, kes kasutas kooli vara enda tarbeks, saadakse lahti, ja asemele valitakse uus direktor, keda ametivõimud süüdistavad samasugustes tegudes. Totter olukord.

Kogu lool on aga veel üks veider pööre. Kui eksdirektor Viive Kibena Põltsamaa ametikoolist lahkus, siis ei tähendanud see sugugi, et Põltsamaa kool temast lõplikult lahti sai. Tegelikult võeti ta üsna kiiresti pärast lahkumist uuesti kooli tööle, seekord projektijuhi ametisse. Mõnda aega jätkas koolis tööd veel ka koos Kibenaga süüdi tunnistatud majandusjuhataja Vello Pedaja, enne kui omal soovil lahkus.

Uus direktor Andres Kompus (süüdistatav) ütleb, et Kibena (süüdimõistetu) koolis töötamise kohta pole eriti midagi lisada. «Ta võeti kooli tagasi juba enne, kui mind direktoriks kinnitati, ja mul oleks temast juba puhtrahaliselt suhteliselt kallis lahti saada,» räägib Kompus, viidates ilmselt võimalikule koondamishüvitisele. Omaenda kriminaalasja käiku Kompus kommenteerida ei taha.

Praegu pole ka haridusministeeriumil midagi lisada, sest otsest juriidilist põhjust sekkuda pole. Võimalik, et see muutub, kui Kompus peaks kohtus süüdi mõistetama.