Tehver: Tuiksoo palkamine näitab linnavalitsuse suhtumist korruptsiooni

21.10.2014

Ühingu Korruptsioonivaba Eesti juht, vandeadvokaat Jaanus Tehver leiab, et Ester Tuiksoo palkamine Tallinna ühistupanga nõustajaks näitab linnajuhtide suhtumist korruptsiooni.

Ühiskonnale saadab see Tehveri sõnul kahtlemata negatiivse signaali. "See sihtasutus, mis on Tallinna linna poolt asutatud, tegutseb põhimõtteliselt avaliku raha baasil. Kui ta peab vajalikuks tööle võtta inimese, kes on pannud toime ametialase kuriteo, näitab linnavalitsuse suhtumist nii sellesse teosse, milles on Tuiksoo süüdi mõistetud, kui ka laiemalt korruptsiooni kui probleemi," rääkis Tehver intervjuus Vikerraadiole.

"Nähtavasti siis Tallinna linnavalitsus selles probleemi ei näe, et tema vahendite kasutamisega on seotud inimene, kes on süüdi mõistetud korruptsioonikuriteos. See on kahtlemata probleem," rõhutas Tehver.

Kommenteerides kolme keskerakondlasest riigikogulase - Priit Toobal, Lauri Laasi ja Urbo Vaarmann - kohtu all olekut, ütles Tehver, et õiguslikus mõistes ei pea nad seetõttu kohast parlamendis loobuma, kuid alati jääb võimalus võtta poliitiline vastutus.

Seejuures on oluline nii see, kuidas poliitik ennast selles olukorras positsioneerib, kui ka see, kuidas suhtuvad valijad.

"Tahaks loota, et valijatele kuritegevus ei meeldi. Aga see fenomen on Eestis mõnevõrra tõesti tähelepanu pälvinud, et etteheited poliitikutele korruptiivsete tegude toimepanemises, mis on mõni kord lõppenud süüdimõistva kohtuotsusega, ei ole märkimisväärselt kajastanud valimistulemustes," rääkis vandeadvokaat.

Seda võib põhjustada madal usaldus õigussüsteemi vastu ning ühiskonna laiem suhtumine korruptsiooni.

"Eksisteerib suhtumine, et ju oli kohtuotsus kellegi kasuks kallutatud ja nii see pigem mobiliseerib valijaid hääletama nende poolt, kes on justkui tagakiusatud," rääkis Tehver.

"Teine aspekt on ühiskonna laiem suhtumine korruptsiooni. Ka sellele on meie ühing tähelepanu juhtinud, et Eesti ühiskonnas seda piisavalt ei taunita. Kuidagi käsitletakse mingisuguse abstraktse kauge probleemina."