Tehver: eestlaste arusaam korruptsioonist erineb mõnevõrra teistest

Võrreldes teiste Euroopa riikidega on Eesti inimesed korruptsioonist teavitamisel loiud, sest nende arvates polegi teisiti võimalik või on asjad alati nii olnud, leiab ühingu Korruptsioonivaba Eesti juhatuse esimees ja vandeadvokaat Jaanus Tehver.

"Korruptsiooni üldine definitsioon on usaldatud võimu kuritarvitamine isiklikes või erahuvides. Nii laia mõiste puhul võib see esineda väga paljudes eri vormides," selgitas Tehver Vikerraadio saates Uudis+.

Lisaks altkäemaksu võtmisele on seejuures tema sõnul korruptiivne ka onupojapoliitika ja huvide konfliktis valesti käitumine.

"Paljud nähtused, mida mujal maailmas peetakse ühemõtteliselt kõigile arusaadavalt ebaõigeks käitumiseks on Eestis sellised, mille puhul öeldakse, et meil polegi teisiti võimalik asju ajada ja nii on need alati olnud," rääkis Tehver.

Võrrelduna teiste Euroopa riikidega on Tehveri sõnul eestlaste valmisolek korruptsioonijuhtumitest teada anda märkimisväärselt madalam.

Lisaks teadmatusele tõi ta võimalike põhjustena välja ka kartuse negatiivsete tagajärgede ees.

Tehveri kinnitusel on mõned meetmed, kuidas vilepuhujaid kaitsta Eestis olemas, kuid need on paljuski praktikas läbiproovimata. "Väga palju seadustes kaitsemeetmetele pööratud ei ole," tõdes ta.