Šveitsis vahistati kuus kõrget FIFA ametnikku

Šveitsi võimud vahistasid täna Zürichis kuus kõrget Rahvusvahelise Jalgpalliliidu (FIFA) ametnikku, keda ootab seoses korruptsioonisüüdistusega ees väljaandmine USA-le, teatas Šveitsi justiitsministeerium.

USA võimud süüdistavad jalgpalliga seotud korruptsioonis üheksat kõrget jalgpalliametnikku, nende seas kaht FIFA praegust asepresidenti, ning viit spordimarketingi juhtivtöötajat. Ajaleht New York Times kirjutab, et USA föderaalorganid panevad ametnikele muu hulgas süüks väljapressimist, rahapesu, pettust ning muid kuritegusid, mis on pandud toime kahe aastakümne vältel. Kuritegelikul viisil liikus enam kui 100 miljonit dollarit.

Šveitsi võimud teatasid täna, et alustasid juurdlust seoses arvatava korruptsiooniga, mis leidis aset MMi korralduseõiguse andmisel Venemaale ja Katarile. Selle tõttu konfiskeerisid uurijad FIFA arvutitest asjasse puutuvaid dokumente, vahendas Reuters.

Šveitsi peaprokuratuurist öeldi, et seda juurdlust viiakse läbi USA omast eraldi. USA-s on võetud luubi alla jalgpallimatšide korraldusõigusega ja reklaamiga seotud korruptsioon.

Teadaolevalt on USA-s suur osa juurdlusest keskendunud CONCACAFi regioonile, mis haldab jalgpalli Põhja- ja Kesk-Ameerikas ning Kariibi mere saartel. Mõnedel andmetel on vahistatute seas ka FIFA asepresident ja CONCACAFi juht Jeffrey Webb.

Ka 79-aastane Sepp Blatter on langenud korduvalt kriitika alla. Muu hulgas on üldsuse pahameele pälvinud otsus anda 2022. aasta jalgpalli MM-i korraldamine Katarile. Küsimusi on tekitanud ka järgmise MM-i korraldusõiguse andmine Venemaale. Viimastel andmetel Blatterile praegu siiski midagi süüks ei panda.

BBC andmetel on vahistatute seas veel Costa Rica esindaja Eduardo Li, kellest pidi saama FIFA täitevkomitee liige. Samuti pandi käed raudu Lõuna-Ameerika jalgpalli haldava Conmeboli juhil uruguailasel Eugenio Figueredol ning Brasiiliat esindaval Jose Maria Marinil.

New York Times kirjutab, et üle kümne Šveitsi julgeolekutöötaja saabus täna hommikul Zürichis asuvasse Baur au Lac'i hotelli. Nad võtsid administraatorilt hotellitubade võtmed ning suundusid ametnikke vahistama.

Vahistatud ametnikud olid saabunud Zürichisse homme algavale FIFA kongressile, kus reedel valitakse organisatsioonile uut juhti. Kauaaegsele FIFA presidendile Sepp Blatterile on heitnud väljakutse Jordaania prints Ali Bin Al Hussein.

FIFA pressiesindajad ei olnud Reutersile kommentaaride saamiseks kättesaadavad.