Kui prokuratuur otsustab täna korduvas pistise võtmises süüdi mõistetud Mati Songisepale pistist andnud firmadele Signaal ning K-Projekt süüdistuse esitada ning kohus nad ka süüdi mõistab, ei saa viimase kohtuotsuse jõustumise korral enam riigihangetel osaleda.
Nimelt ütleb riigihangete seadus, et hankelt võib kõrvaldada isiku, keda on või kelle seaduslikku esindajat on kriminaal- või väärteomenetluses karistatud ametialaste või rahapesualaste või maksualaste süütegude toimepanemise eest, kirjutab E24.
Termin "ametialased süüteod" hõlmab kõiki karistusseadustiku 17. peatükis esitatud koosseisusid, sh nii pistise võtmist, vahendamist kui ka andmist.
Kui jõustunud kohtuotsus on tehtud pistise andmise, võtmise või vahendamise karistusseadustiku koosseisude alusel, siis hankija peab sellise pakkuja hankemenetlusest kõrvaldama.
Harju maakohus mõistis täna Tallinna endise kõrge linnaametniku, keskerakondlase Mati Songisepa süüdi korduvas pistise võtmises summas üle 2,25 miljoni krooni ehk üle 144 000 euro ning karistas teda tingimisi vangistusega.
Süüdistuse järgi võttis Tallinna transpordiameti liiklusteenistuse toonane direktor Songisepp oma ametiseisundi kasutamise eest aastail 2007-2010 pistist AS-ilt Signaal ja AS-ilt K-Projekt kokku 2 253 457,2 krooni ehk 144 082,94 eurot. Raha liikus Songisepa kätte võltsitud arvete kaudu kahe ettevõtte vahendusel.
Praegu on mahukas kriminaalasjas veel viis kahtlustatavat, kelle prokuratuur kavatseb üldmenetluses kohtu ette saata.
Tallinna transpordiameti liiklusteenistuse liikluskorralduse osakonna endist juhatajat Vello Lõugast (53) kahtlustatakse pistise võtmises. Pistise andmises on kahtlustuse saanud AS Signaal ja selle juhatuse liige Ats Tamme (57) ning AS K-Projekt ja selle juhatuse liige Rein Annusver (53).
Esimese otsuse langetas kohus selles asjas mullu oktoobris, mõistes kokkuleppe korras pistise andmises süüdi OÜ Tanner ja selle juhatuse liikme Peeter Salmu (52).
Kadri Masing
Allikas: ERR