Savisaare võla kustutas Savisaar ise?

15.07.2013

Tallinna linnapea Edgar Savisaare majanduslike huvide deklaratsioonis märgitud eraisiku poolt kustutatud suur võlg on tõenäoliselt hoopis rahakeerutus iseendaga.

Äripäev avaldas tänavu aprillis skeemi, millest selgub, et Tallinna linnapea Edgar Savisaar võis laenata 173 000 eurot sisuliselt iseendalt, kuid selle fakti varjamiseks kasutati Panama firmat.

Tallinna linnapea Edgar Savisaare värske majanduslike huvide deklaratsiooni järgi on talle eraisikute antud kokku 205 506 eurot laenu kustutatud. Üks laen on summas 31 955,82 eurot ja teine 173 550,81 eurot. Deklaratsioonis on laenude taha tehtud märge "deklareeritud tuluna seoses nõudeõigusest loobumisega võlausaldaja poolt".

Küsimustele võlakustutuse kohta ei vastanud Savisaar, vaid Lextali büroo advokaat Oliver Nääs. "Savisaar ei ole saanud kinget," kinnitas Nääs avalduses ja lisas: "Juhul, kui isiku suhtes loobutakse võlanõudest, tekib isikul tulu. Tuluks on kogu saadud laenusumma ning intressid, mille tasumisest vabanetakse. Tulu saamisel on isik kohustatud tulu deklareerima ja tasuma sellelt tulumaksu. Mõlemad nimetatud kohustused on Savisaar Eesti Vabariigi ees korrektselt täitnud," teatas Nääs.
Nääs väitis, et nõudeõigusest on loobutud vaid ühe laenu osas summas 173 550,81 eurot, mille puhul oli võlausaldajaks Pipa Business Corporation. Laen summas 31 956 eurot on endiselt deklareeritud laenuna, kinnitas advokaat.

Nääs sõnas, et Peter Keiseri äriühing Pipa Business Corporation loobus nõudeõigusest Savisaare vastu, sest võlausaldaja lunastas laenukohustust tagava tšeki. Tagatise laenule seadis Savisaare raamatute väljaandmist finantseeriv juriidiline isik Arsai Investments ehk n.ö familienstiftung ehk perekonnafond. "Tagatise suurus võrdus Savisaare honororiga raamatute kirjutamise eest. Asjaolu, et raamat "Tõde Eestist" on käesolevaks ajaks ilmavalgust näinud, ei tohiks enam vaidluse all olla," teatas Nääs.

"Savisaar võttis laenu varaliste kohustuste täitmiseks abieluvaralepingu järgi ning tasus laenu töise tegevuse ehk raamatute kirjutamise eest saadud honororiga. Seega on nõudeõigusest loobumise sisuliseks põhjuseks Savisaare poolt oma kohustuste täitmine võlausaldaja ees ning tegemist ei ole kingitusega," kordas Nääs.

2009. aasta 17. novembril sõlmis Edgar Savisaar laenulepingu Panamas registreeritud firma Pipa Business Corporationi esindaja, Liechtensteini advokaadi ja ärimehe Peter Kaiseriga. Kui selle laenulepingu sõlmimine sai avalikuks, keeldus Savisaar selgitamast, kes on Kaiser ja kuidas ta temaga tutvus.

Äripäeva avaldatud skeem näitab, et rahaülekande Pipa Business Corporationisse tegi Šveitsis asuv fond Arsai Investment Ltd, mida prokuratuur ja kapo seostavad Savisaarega. 10 päeva pärast Savisaare ja Panama firma vahel laenulepingu sõlmimist kandis Arsai Investment Ltd Pipa Business Corporationi arvele 185 000 eurot. Sealt edasi liikus 173 550 eurot läbi mitme firma Siim ja Sulev Seppiku juhitavasse ettevõttese Bravotex, kust Savisaar oli võtnud protsendita laenu 173 500 eurot.

Raha liikus järgnevalt:

27. novembril 2009 kanti Savisaarega seostatavast fondist Panama firma Pipa Business Corporation arvele 185 000 eurot.

8. detsembril 2009 kandis Pipa Business Corporation Antigual registreeritud firmasse PA Shipping Ltd 173 550 eurot.

9. detsembril 2009 kandis PA Shipping Ltd raha edasi Briti Neitsisaartel registreeritud firmasse Primelight Overseas Holding.

11. detsembril 2009 kandis Primelight Overseas Holding summa edasi oma tütarfirmasse Bravotex, mida juhtisid Siim ja Sulev Seppik.

Bravotex oli Edgar Savisaarele andnud 28. oktoobril 2009. aastal 173 500 eurot laenu. See laen sai poolteist kuud hiljem kustutatud ja Savisaarel tekkis tema enda väitel võlg Panama firma Pipa Business Corporation ees.

Kirjeldatud raharing on põhjus, mis prokuratuur on algatanud Savisaarega seoses rahapesu uurimise. Korruptsioonikuriteo kahtlus on aga tekkinud seetõttu, et Šveitsis oleva fondi kontole tegi 2007. aasta augustis kaks ülekannet ülekannet hotelli- ja toitlustusärimees Alexander Kofkin. Viimasel on Tallinna linnas ärihuvid. Kofkin kandis fondi arvele kokku 191 570 eurot.