Saudi Araabias toimus eliidi massiarreteerimine

Laupäeva öösel toimus Saudi Araabias suur massiarreteerimine. Kuninglikku kinnipidamiskohta, milleks sai Riyadhis asuv luksushotell Ritz-Carton Riyadh, paigutati 11 printsi, neli ministrit ning mitukümmend ärimeest ja endist ministrit. Kokku on arreteeritud üle 60 prominentse saudi, kellest tuntuim on maailma rikkamate inimeste hulka kuuluv prints Alwaleed bin Talal.

Saudi Araabia keskpank teatas teisipäeva õhtul, et on külmutanud «huvi äratavate persoonide» pangakontod. Lennujaamadele edastati nimekirjad inimestest, kellele on määratud lennukeeld, ning osas lennujaamades ei tohi eralennukite omanikud ilma võimude loata välja lennata.

«Tegemist on printsidega eelmisest süsteemist, kes teenisid äridega palju raha. See on nende ühine nimetaja,» ütles Reutersile Steffan Hortog Londoni ärikoolist.

Tegemist on eliidi suurima raputusega Saudi kuningriigi hilisajaloos. Kuningas Salman nimetas selle aasta juunis troonipärijaks oma poja, kroonprints Mohammed bin Salmani, kes on hakanud jõuliselt oma positsiooni kindlustama. Kuningas Salman asus troonile 2015. aastal ning seni oli troonipärijaks kuninga vennapoeg Mohammed bin Nayef.

Kroonprints Mohammed on öelnud, et võitlus korruptsiooniga kõige kõrgemal tasemel on väga oluline, vähendamaks riigi majanduse naftasõltuvust.

Saudi Araabia valitsuse kõrge ametnik ütles Bloombergile, et prints Alwaleedi ja tema saatusekaaslasi süüdistatakse rahapesus, altkäemaksudes ja väljapressimises.

The Wall Street Journal kirjutas eile, et süüdimõistmine aitab ka täita riigi kukrut. Valitsus on teada andnud, et korruptsiooni teel saadud varast saab riigi omand ning olukorraga kursis olevate allikate sõnul ulatub selle väärtus kuni kolme triljoni Saudi Araabia reaalini ehk 800 miljardi dollarini.

«Nad arvutavad, et saavad nendelt inimestelt umbes kaks kuni kolm triljonit reaali. See on number, millest nad räägivad,» ütles valitsusele lähedalolev allikas majanduslehele. Raha on keeruline kätte saada, sest suur osa sellest asub välismaal, aga isegi väike osa aitab riigi eelarvet, mis on nafta hinnalanguse tõttu muutunud üsna pingeliseks. Saudi Araabia on sunnitud laenama rahvusvahelistelt rahaturgudelt ning riigi reservid on kahanenud 730 miljardilt dollarilt 2014. aastal 487,6 miljardile selle aasta augustis.

Reutersi teatel on uuel korruptsioonivastasel komiteel õigus külmutada varasid nii kodu- kui ka välismaal juba enne, kui uurimine on tulemusi andnud. Investorid kardavad, et süüdistatavad on sunnitud osa neile kuuluvatest aktsiatest ära müüma.

Nagu öeldud, on tuntuim arreteeritu prints Alwaleed bin Talal, kes on oluline investor sellistes ettevõtetes nagu Citigroup, mille ta eelmise sajandi üheksakümnendatel aastatel oma rahasüstiga päästis, aga ka tehnoloogiaettevõtetes Apple ja Twitter. Prints Alwaleed on olnud intrigeeriv kuju, seda eriti Saudi Araabia kontekstis. Ta pole teeninud oma miljardeid mitte naftaärist, vaid kinnisvara, meelelahutuse ja investeerimisega, tänu millele kutsutakse teda aeg-ajalt Araabia Warren Buffettiks.

Ta on pidevalt rääkinud naiste õigustest. Kuus nädalat tagasi anti Saudi Araabia naistele õigus autot juhtida. Alwaleed on avalikult sellest vajadusest rääkinud juba aastaid. Tema sõbrad on meediamogul Rupert Murdoch ja Microsoft asutaja Bill Gates.

Bloombergi ajakirjanik Erik Schatzker, kes õhtustas Alwaleediga kõrbes kümmekond päeva enne arreteerimist, kirjutas, et kui tal oligi mingit infot selle kohta, mis ees seisab, ei näidanud ta seda igatahes välja.

Lõviosa Alwaleedi varast on tema investeerimisfirmas Kingdom Holding, mille ta 2007. aastal börsile viis, aga 95 protsenti kuulub endiselt temale. Kingdomi aktsia hind kukkus pärast arreteerimist 21 protsenti ning tema vara väärtus vähenes kahe miljardi dollari võrra, 17 miljardi dollarini. Enne arreteerimist oli Alwaleed Bloombergi miljardäride edetabelis 50. kohal, eilseks oli ta langenud 61. kohale.

Lisaks Alwaleedile on arreteeritute hulgas ärimees Mohammed Al Amoudi, kelle vara väärtuseks hindab Bloomberg 10,1 miljardit dollarit. Al Amoudil on investeeringud Saudi Araabias, Aafrikas ja Euroopas. Üheks investeeringuks on Rootsi suurim naftatöötlusettevõte Preem AB.

Saleh Kalem, kelle vara väärtus on 3,7 miljardit dollarit, on tuntud Saudi Araabia finants- ja tervishoiuettevõtja. Arreteeritute hulgas on ka Osama Bin Ladeni vend Bakr Binladin, kes juhib riigi suurimat ehituskontserni Saudi Binaldin Group.

Tormilised sündmused Saudi Araabias on põhjustanud närvilisust sealsel, aga ka teiste Lähis-Ida riikide börsidel.

«Palju muutusi toimub regioonis, mis ei ole muidu eriti aldis muutuma, tõeliselt kiiresti. See aga põhjustab palju ebakindlust,» ütles The Wall Street Journalile investeerimisfirma Invesco portfellihaldur Jason Trujillo.

Naftaturg näib arreteerimisi interpreteerivat kroonprintsi tugevusena ja see teeb riigi naftakompanii Saudi Aramco aktsiate avaliku esmaemissiooni toimumise tõenäolisemaks. Aramco väärtus saab olema kõrgem juhul, kui nafta hind kerkib, mistõttu saudid vähendavad tõenäoliselt musta kulla tootmist.

Aga see on teooria. Saudi Araabia eliit ei ole mingi mass ja kui segadused jäävad kestma kauemaks, võib see edasi lükata ka kauaoodatud IPO, aga ka toodangu vähendamist ei pruugi tulla, kirjutab The Wall Street Journal.